Spor

Maradona Gençken Nasıldı Ne zaman Top Oynamaya Karar Verdi ?

Tüm dünyada efsaneleşmiş adeta bir ikon haline gelmiş efsane isimlerden birisi olan Diego marodona bir ikon haline gelmiştir.

olan Diego Armando Maradona Arjantin de Buenos Aireste  30 ekim 1960 yılında doğdu İtalyan kökenine sahip fakir bir ailenin 8 tane çocuğundan yalnızca birisiydi. Geçimini zar zor sağlayan bir ailenin içinden tüm dünyanın tanıya bileceği bir futbolcu çıkarmak o ödemlerde inanılmaz zordu.

Arkadaşlarıyla beraber mahallesinde çok uzun saatler top koşturan maradona zamanının büyük bir kısmını ilerde efsanesi olacağı futbola harcıyordu daha yeteneği küçük yaşta fark edilen maradona yaşıtlarına göre oldukça yetenekli olmazsa onu diğerlerinden farklı kılıyordu maradona’nın hayali ise futbol sayesinde hayatını kurtarıp bu fakir yaşamı 1 kenara bırakmakta Maradona çocukluk yıllarında çok para kazanmak istemesinin başlıca 2 sebebi vardı ilk olarak babasına daha fazla çalıştırmak istememesi ikincisi ise kendine bir pantolon alabilmekti.

Derme çatma 1 gecekonduda yaşayan maradona ve ailesi o kadar zor şartlar altında yaşamışlar ki gecekondunun ne suyu ne elektriği varmış 8 kardeşin ne yaramazı olan maradona yetişkinlik dönemlerinde go özelliğini sahaya yansıtacaktı.

Los Cebollitas adlı yerel kulüp e 10 yaşında girdi bu takımla beraber 3 yılında 134 maça çıktı ve takımın en fazla parlayan ismi oldu bu takıma başarılar maradona sayesinde geliyordu oyunu izleyenler hayran kalıyor ben o yaşlarda bile insanlar onların efsane diye bahsediyordu.

olan Argentinos Juniors’un teknik direktörü 13 yaşındaki bu yetenekli çocoğu keşfetti ve Maradona 16 yaşına geldiğinde Argentinos Juniors’un 10 numaralı formasıyla birinci ligdeki kariyerinin ilk resmi yeşil sahalarda maçına çıktı. Kısa boylu olmasına karşın hızlı ve çevik hareketleriyle herkesi kendine hayran bıraktı. Bu maç, Maradona’nın bir yıldız olarak parladığı maçtı.

1978 DE marodona ya Arjantin milli takımından teklif geldi ve bu kapı ona avrupayı açtı kendisini avrupada futbol izleyen seyircilere de tanıtan maradona o yıllardaki yine efsaneleşmiş olan efsaneleri Pele, Beckenbauer ve Cruyff ile anılmaya başladı. 1979 ve 1980 yıllarına Güney Amerika’nın en iyi futbol oyuncusu ödülüne layik görüldü.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu