HaberlerSpor

‘Yılmaz Vural hıçkırıklarla ağlıyor, konuşamıyor! Volkan’ı birinci kere bu türlü gördüm’

Merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.7 büyüklüğündeki sarsıntı Türkiye’yi derinden etkilerken enkaz altında kalan Yeni Malatyaspor’un kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’dan gelen acı haber ise futbol dünyasını yasa boğdu. 28 yaşındaki kalecinin cansız vücuduna ulaşıldığı açıklandı.

Deprem nedeniyle enkaz altında kalan Hataysporlu Christian Atsu ise dün yaralı olarak çıkarıldı. Ganalı futbolcu tedavisi için acele halde hastaneye kaldırıldı. 

Yaşanan dehşetli sarsıntı spor dünyasını da ağır derecede etkilerken, Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, ‘ Ülkemizde yapılacak tüm ulusal spor tertipleri ikinci bir açıklamaya kadar durdurulmuştur.’ açıklamasını yapmıştı.

Milliyet Gazetesi müellifi Attila Gökçe de son günlerde yaşananları köşesine taşıdı ve Yılmaz Vural’ın durumu hakkında bilgiler aktardı. İşte Attila Gökçe’nin “Hayat da yalnızca futbol değil” başlıklı yazısı

Gözleri yarımşar limon, damlıyor feryadın kristalleri…

O adam ağlıyor, yalvarıyor, yardım talep ediyor. Acıyı paylaşıyor, vicdanları dürtüyor. Tam da sevgili kapı yoldaşım Ercan Güven’in yazdığı üzere: “Futbolun ‘maçosu’, hudut harbinin üstadı Volkan Demirel’in gözyaşlarını… Görmeyen… Yüreği cız etmeyen bir kişi var mı?”…

Volkan Demirel’i birinci defa “ağlarken” gördüm. Faal futbol yıllarında ne hakem yanlışlarına ağladı, ne haksız penaltı kararlarına, ne yediği yanlışlı gollere ne de kaçan şampiyonluklara… Hepsine göğüs gerdi. Sulanmadı, erimedi.. Taş üzere ayakta kaldı direndi.

 
 
 
Bu gönderiyi Instagram’da gör

 
 
 

Fanatik (@fanatikcomtr)’in paylaştığı bir gönderi

Ama ağladı Pazartesi sabahı… Paylaştı acılarla dağlanan yüreğindeki “ah”ı..

Simon Kuper’in hafızamıza yerleştirdiği kült yapıtının ismini biliyorsunuz: Futbol Yalnızca Futbol Değildir… Eyvallah!

İzninizle şunu da ben söyleyeceğim: Hayat da yalnızca futbol değildir!

Omuzu kırıldığı için maçlara çıkamayan Yeni Malatyaspor’un 28 yaşındaki kalecisi yeni evli Ahmet Eyüp Türkaslan enkaz altındaydı örneğin… Eşi Kübra’yı kurtardılar, Ahmet Eyüp için genç bayan feryat etti… Bütün gece uğraştılar, ulaşamadılar. Lakin dün akşam ulaşılabildi naaşına… Kaç saf hayallerle kurulan o memnun yuva dağıldı.. Deplasmandaki 5-2’lik Rizespor mağlubiyetinden sonra Yılmaz Vural ekibe 2 gün müsaade vermişti… Malatya’nın yerlisi dört futbolcu kente dönmüş, ötekiler dağılmış. Müsaadeyle kurtulanlara mı sevinelim, yoksa dönenlerin tedirginliğine, meskende kalan Ahmet Eyüp’ün kör vefatına mi yanalım? Yılmaz Hoca mı? Uyumadı hiç, hala uyuyamıyor. Berbat haberi aldıktan sonra telefonu açıyor hıçkırıklarla ağlıyor, konuşamıyor.

Yeni Malatyaspor’un enkaz altında yer alan kalecisi Ahmet Eyüp Türkaslan’ın eşi Kübra Türkaslan’dan yardım daveti. pic.twitter.com/6gAPV38RrG

— Fanatik (@fanatikcomtr) February 7, 2023

İyi ki spor var!

Uluslar birçok nedenle başka farklı mahallelere bölünmüş, bireyler çatık kaşla karşı mahalledekilere bakarken… Çok az şey onları bir ortaya getirir, kenetler:

Doğal afetler: Zelzele, sel toprak kayması, orman yangınları…

Sağlık meseleleri: Epidemi, ya da pandemi… Kovid 19, kolera, daima isim değiştirerek dünyayı dolaşan gripler vb. Savaşlar, terör saldırıları… Dış tehditler.

Bir de olimpiyat, dünya kupası üzere ülkedeki herkesi heyecanlandıran, her bölgeden, her meslekten bireylere iş kapısı açan, her kesitin katkı sunduğu büyük tertipler..

Dahası doğal afetler ve salgınlar, tüm dünyada daha barışçıl ortamların oluşmasına, diplomasinin yumuşamasına; yardımlaşma, dayanışma üzere sıcak münasebetlere de katkı sağlayabilir. Spordan bakarsak IOC, FİFA, UEFA, Euroleague üzere memleketler arası spor tertipleri ile endüstriyel futbol ligleri, en savlı, en başarılı spor kulüpleri uygun niyet iletileri gönderir her türlü yardıma hazır olduklarını açıklar. Hürmet örnekleri sergilerler.

İçerdeki sportif tablolara da bakalım: Gençlik ve Spor Bakanlığı tüm faaliyetleri durdurdu. Federasyonlar ve birbirleriyle pek de güzel geçinemeyen kulüpler rekabeti, sürtüşmeyi ve komplo teorilerini unutup yardım kampanyaları açtı.

Keskin rekabet rüzgarlarına kapılıp pahasını unutmadan şu hoşluğu paylaşalım: “-İyi ki spor var!”

Haluk Levent’in müziği: YALNIZ DEĞİLSİN

Her felakette olduğu üzere o ayakta, devrede, iş başında…

Adam müzisyen, müzikçi değil… Adeta toplumsal sorumluluk projesi.

Hemen her felakette öne çıkıyor, “Buradayım” diyor… Yardım davetinde bulunuyor. Sesini duyurabiliyor. Süratle organize ediyor. Ne lazımsa o bölgelere, çok çabuk topluyor, muhtaçlık sahiplerine gönderiyor. Haluk Levent’in halkımıza söylediği en hit kesimi şu: Yalnız değilsin!

Sosyal medyada gördüm ki daveti örnek iştiraklerle göz kamaştırıyor. Merih Demiral mesela.. Atalanta’daki futbol elçimiz 1 milyon TL bağışlamış. Spor ve sanat topluluğundan azımsanmayacak iştirakler var. Aras Bulut İyinemli, Kıvanç Tatlıtuğ üzere… Hepsini tek tek yazamıyorum.

İşte Haluk Levent’in bağış topladığı hesap: Ahbap Derneği T.İş Bankası TR12 0006 4000 0011 0211 3800 59

Haydi düzgün insanlar… Yalnızca Ahbap’a değil, dilediğiniz kampanyaya!

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu