Haberler

PSG ‘nin Şımarık Çocuğu Takımı İçten İçe Parçalıyor

Üç yıldan daha kısa bir süre önce Kylian Mbappe, Paris Saint-Germain’in Şampiyonlar Ligi’nde Club Brugge’a karşı galip geldiği karşılaşmada yedek kulübesinden çıktı ve hat-trick yaptı.

Christophe Dugarry endişeliydi. Dugarry, RMC’ye verdiği demeçte: “Korkarım ki bu çocukla rüya bozulabilir. İşlerin hızla kötüye gideceğini hissediyorum.” dedi.

Neredeyse herkes Mbappe’nin olağanüstü yeteneğinin heyecan verici gösterisine odaklanırken, Dugarry maç sonunda böyle bir yorum yapmıştı. Mbappe, Belçika’da maça sahada başlamak istediğini ama beklediğini belirtti. “Bu koçun kararı ve kabul etmeliyim.” dedi ama sonra hemen ekledi, “Bensiz bunu yapmanın zor olduğunu bir kez daha göstermek istedim.”

Mbappe iddiasını kesinlikle kanıtladı. Varlığını hissettirme arzusu, kendi yeteneğine olan sarsılmaz güveni ve her zaman sahada olması gerektiğine olan inancı çoğu yorumcu tarafından gerçek bir ‘şampiyon tavrı’ olarak yorumlandı. Ancak Dugarry, yeni filizlenmeye başlayan bir caka satma duygusu ve tehlike görmüştü.

Dugarry, yeterince uyumak için Monako’daki şampiyonluk partisini kaçıran bu gencin PSG’de bir prima donnaya dönüşme tehlikesinden korkuyordu.

Mbappe’nin kontrolsüz büyümesine izin verilirse, Parc des Princes’te bir ‘ego savaşı’ yaşanacağını öngörmüştü. “Belki ona biraz sert davranıyorum.” diye ekledi Dugarry, “Ama harika bir oyuncu olmak kadar iyi bir adam olmak da önemli.”

Üç yıl sonra yaşananlar, zamanında Dugarry’nin sözlerinin bir kehanet olduğunu kanıtladı.

PSG’de perde arkasında büyüyen bir iç savaş var ve Mbappe giderek artan bencil davranışı nedeniyle bunun merkezinde. Bu sezon Mbappe’nin huysuzluğu ile dolup taştı. Cumartesi günü Reims ile karşılaşmada golsüz beraberlikten sonra, Mbappe takımın taktikleriyle pek de uyuşmayan bir hamle yaptı.

Tek başına forvet oynamaktan rahatsız olan Mbappe, Instagram aracılığıyla Galtier’e gönderme içeren bir paylaşım yapmıştı. Mbappe, L’Equipe’e verdiği demeçte milli takımı ve PSG’yi karşılaştırdı. “Fransa ile farklı oynuyorum. Kulübüme kıyasla burada başka şeyler yapmam isteniyor. Burada çok daha fazla özgürlüğüm var.”

“Koç, savunmayı işgal eden Oliver Giround gibi bir 9 numara olduğunu biliyor ve onun etrafında dolaşabilirim. Paris’te ise durum farklı, referans noktası yok. Benden tek forvet olarak oynamam isteniyor, bu yüzden farklı.”

Galtier, Mbappe’nin eleştirilerini diplomatik bir şekilde ‘analiz’ ve ‘adil’ olarak nitelendirdi. “Hepimiz farklı bir profile sahip dördüncü bir oyuncuya ihtiyacımız olduğuna ikna olduk ama bu dördüncü oyuncu hiç gelmedi.”

PSG’nin hücum düzeni Fransa’dan çok farklı olsa da Mbappe’nin oynama şansı göz önüne alındığında, Neymar ve Messi ile birlikte onun kendi avantajlarından yoksun olmadığını ortada. Bu noktada PSG’nin Galtier altında iyi bir performans gösterdiğini ve hem Neymar’ın hem de Messi’nin dev bir takımda bir kez daha geliştiğini belirtmekte fayda var.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu