Haberler

Manchester City’nin başı sıkıntıda: Puan silme, küme düşürülme…

Son yıllarda Premier Lig’in en güçlü kadrosu olmayı başaran Manchester City’nin dokuz dönem boyunca finansal kuralları çiğnediği duyuruldu.

Premier Lig, 2009-2010 ve 2017-2018 dönemleri ortasında yapıldığı argüman edilen ihlallerin, dört yıllık bir soruşturmanın sonuçlanmasıyla bağımsız bir kurula devredildiğini açıkladı.

MANCHESTER CITY’İ BEKLEYEN CEZALAR

Gizli tutulacak olan bu bağımsız komitenin, Manchester City’e para cezalarının yanı sıra puan silme ve Premier Lig’den düşürme üzere ucu açık bir dizi yaptırım uygulama ihtimali var.

PREMIER LİG’DEN AÇIKLAMA

Premier Lig, Manchester City ile ilgili olarak bir açıklama yayınladı. Açıklamada şu tabirlere yer verildi; “Premier Lig Kuralı W.82.1 uyarınca, Manchester City Futbol Kulübü’nün bir dizi finansa kural ihalleleri, Premier Lig Kuralı W uyarınca bir komiteye havale edildi.”

100’DEN FAZLA KURAL İHLALİ

Premier Lig’e nazaran Manchester City, “Kulübün mali durumu hakkında gerçek ve adil bir görüş sağlayan yanlışsız mali bilgiler” sağlamasını gerektiren 100’den fazla kural ihlali yaptı.
İngiliz takımı ayrıyeten isbirliği yapmamakla da suçlanıyor.

CITY’DEN AÇIKLAMA

Yaşanan gelişmelerin akabinde Manchester City bir açıklama yaptı. Kulübün resmi internet sitesinde yer alan açıklamada; “Manchester City Futbol Kulübü, bilhassa Premier Lig’in sağladığı kapsamlı iştirak ve çok sayıda detaylı gereç göz önüne alındığında, sav edilen ihlallerin yayınlanmasına şaşırdı.

Kulüp, bu bahsin bağımsız bir komite tarafından gözden geçirilmesini ve var olan çürütülemez kapsamşı delilleri tarafsız bir formda değerlendirilmesini memnuniyetle karşılar.

Bu nedenle, bu hususun bir kere ve herkes için incelenmesini dört gözle bekliyoruz” sözlerine yer verildi.

GUARDIOLA İSTİFA EDECEK Mİ?

Manchester City, Şubat 2020’de Finansal Fair Play kurallarını çiğnediği gerekçesiyle iki yıl Şampiyonlar Ligi’nden men edilmişti. Spor Tahkim Mahkemesi beş ay sonra İngiliz kulübünü tüm suçlamalardan beraat ettirmişti.

Manchester City Menajeri Pep Guardiola, o periyotta şayet FFP kuralları ihlal edilirse istifa edeceği konusunda kulübü uyarmıştı.

Yaşanan son gelişmelerin akabinde Guardiola’nın çıkacak karara nazaran Manchester City’den istifa edebileceği sav ediliyor.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu