Haberler

Barcelona hakkında soruşturma başlatıldı

İspanya Futbol Federasyonu (RFEF), Hakem Teknik Heyeti eski bir lider yardımcısı Jose Maria Enriquez Negreira’nın sahip olduğu şirkete ödeme yaptığı tezleriyle ilgili Barcelona Kulübü hakkında soruşturma başlattı.

RFEF yaptığı yazılı açıklamada, savcılık tarafından yürütülen Jose Maria Enriquez Negreria’nın sahibi olduğu şirketin vergi beyanlarıyla ilgili soruşturma kapsamında, Barcelona Kulübünün bu şirkete 2016-2018 yılları ortasında ödeme yaptığı savlarına ait tüm dokümanların talep edildiğini bildirildi.

RFEF, Luis Rubiales’in lider seçildiği 17 Mayıs 2018 tarihinden sonra ortalarında Negreira’nın da olduğu Hakem Teknik Konseyinin tüm üyelerinin yenilendiğini belirterek, ayrıyeten bünyesindeki tüm kurumlarda çalışanların RFEF dışında elde ettikleri her geliri beyan etmeleriyle yükümlü olduklarını garanti eden bir belgeyi imzaladıklarını duyurdu.

Öye yandan İspanyol basını, Barcelona’nın eski Hakem Teknik Heyeti Lider Yardımcısı Negreira’nın şirketine 2016-2018 yılları ortasında toplamda 1 milyon 685 bin142 avro ödeme yaptığına ait birtakım faturaları yayımladı. Haberlerde, Katalan kulübün kelam konusu firmaya yaptığı ödemeler karşılığında her hafta maçlarını yöneten hakemlerle ilgili bilgi aldığı ileri sürüldü.

Negreira’ya ilişkin olan DASNIL 95 SL isimli şirketin vergi durumuyla ilgili Maliye kurumu tarafından başlatılan soruşturmaya savcılığın da dahil olmasının akabinde Barcelona’nın yaptığı ödemelerle ilgili haberler dünden itibaren İspanyol basınında yer almaya başlamıştı.

Catalunya SER radyosuna konuşan ve savcılığa da misal açıklamaları yaptığını anlatan şirket sahibi Negreira, Barcelona’ya kelamlı olarak danışmanlık hizmeti verdiklerini, her vakit tarafsız davrandıklarını ve Katalan kulübünü kayıracak hiçbir bilgi akışı olmadığını söylemişti.

Barcelona’nın şu andaki lideri Joan Laporta ise haberlerin artık çıkmasının rastlantısal olmadığını ileri sürerek, gerekirse kulübün haklarını korumak için yasal teşebbüste bulunacaklarını açıklamıştı.

RFEF’in mevcut disiplin yönetmeliğine nazaran, çıkar sağlamak için hakemlere para ödediği tespit edilmesi halinde Barcelona’ya para cezasının yanı sıra küme düşürülme hatta 5 yıla kadar liglerden men edilme cezası da verilme ihtimali bulunuyor.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu