Haberler

Al-Khelaifi’nin yeni rotası Premier Lig

2022 Dünya Kupası’nda tertip sonrası spor kamuoyundan tam not alan Katar, futbol ile bağlarını güçlendirmeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Katar’ın İngiltere Premier Lig’e olan ilgisini sayfalarına taşıyan İngiltere basını, bu savlarını güçlendirerek yine sporseverlere aktardı. The Athletic muharriri Adam Crafton, kaleme aldığı haberinde, Al-Khelaifi’nin yeni projeleri hayata geçirmek için harekete geçtiğini belirtti.

PSG’nin başarısı Al-Khelaifi’yi cesaretlendirdi

2012 yılında PSG’yi satın alan Al-Khelaifi’nin, gerek mali gerekse sportif muvaffakiyetleri art geriye elde etmesi ve dünya futbolunda ismini sıkça duyurması, yeni amaçları de beraberinde getirdi. The Athletic muharriri Adam Crafton, kaleme aldığı haberinde Al-Khelaifi’in Premier Lig’deki kadroları yakın merceğe aldığını ve ihtimaller üzerinde planlamalar yaptığını belirtti.

UEFA yönetmeliklerine nazaran, çoğunluğu birebir kuruluşa ilişkin olan iki kulüp, Şampiyonlar Ligi üzere karşılaşmalara katılmaya hak kazanırsa, gruplardan sadece birinin girmesine müsaade veriliyor. Qatar Sports Investments’ın (QSI) PSG’de çoğunluk payıyla devam etme isteği göz önüne alındığında, tıpkı Avrupa kulüp karşılaşmalarında çaba eden bir Premier Lig kulübünü de satın almaları birtakım problemlere neden olabilir.

Al-Khelaifi’nin birinci rotası Tottenham oldu

Ocak ayında Londra’da bulunan Al-Khelaifi’nin, birinci olarak Ocak ayının birinci haftasında, keşif görüşmeleri için Tottenham lideri Daniel Levy ile bir ortaya geldiği belirtildi. Gündemde, Katar’ın Tottenham’a mümkün bir azınlık yatırımı vardı ve başlangıçta yüzde 15’e varan yüzdeler masaya yatırıldı. Bu durumda, QSI çoğunluk paya sahip olmayacağından, UEFA yönetmelikleriyle çelişen bir durum da kelam konusu olmayacak.

Manchester United tezi da ortaya atıldı

QSI’ye yakın kaynaklar, Manchester United ve üçüncü taraf danışmanlarla da keşif gayeli dahili görüşmelerin yapıldığını doğruladı. Lakin QSI’nin United’ı direkt satın almak için PSG paylarını satması gerekecek. Lakin bu şimdilik uzak bir ihtimal. Alternatif olarak ise QIA’nın (devlet fonu), PSG’den başka kabul edilen yaratıcı bir yapı kurması olarak görülüyor.

Liverpool ve Katar hakkında toplumsal medya spekülasyonları şimdilik yalnızca spekülasyondan ibaret.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu