Faydalı Bilgiler

Futbolda Çevre Kontrolü Nasıl Yapılır

Futbolda çevre kontrolü nasıl yapılır: Futbolda çevre kontrolü, topa sahip olan bir oyuncunun çevresine bakması, hem rakip oyuncuları hem de kendi takım arkadaşlarını görebilmesi demektir. Bundan dolayı müsabakalarda her zaman önem arz eder.

Futbolda Çevre Kontrolü Nedir?

Futbolda çevre kontrolü nasıl yapılır: Futbolda çevre kontrolü dikkat çekici bir kavramdır. Futbolda görerek oynamak her zaman büyük bir avantaj anlamını taşır. Bundan dolayı oyuncunun ayağında top olduğunda, rakiplerini kontrol edebilmesi için kafasını kaldırması gerekmektedir. Böylelikle kendi ekip arkadaşlarını da görmüş olacaktır. Bu sayede yapılacak olan kontroller sonrasında daha isabetli hamleler gerçekleştirilir.

Futbolda Çevre Kontrolü Neden Yapılır?

Futbolda çevre kontrolü yapılmasının nedenleri şöyledir;

  • Topun ayaktan tam olarak çıkarılma süresinin kısaltılması için bunun kesinlikle yapılması şarttır.
  • Aynı zamanda kademeli bir biçimde gerçekleştirilecek olan hücum organizasyonlarında çevre kontrolünün çok büyük bir öneme sahip olduğunu ifade etmek gerekmekte.
  • Dar alan içinde yapılacak olan paslaşmalar, çevre kontrolü sayesinde hem daha sürdürülebilir bir hal alır hem de bunun etkinliği kısa zaman dilimi içinde artmış olur.
  • Buna ek olarak hava topuna çıkılmasının ardından, topun rakip oyuncuya gitmemesi için de gerçekleştirilmesi büyük bir önem arz eder.

Çevre kontrolünün genellikle her 2 saniyelik zaman dilimi içinde minimum 1 defa yapılması birçok önemli spor antrenörü tarafından tavsiye edilmektedir. Böylelikle daha etkili bir hücum söz konusu olacaktır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu