Faydalı Bilgiler

Futbolda Çalım Nasıl Atılır

Futbolda çalım nasıl atılır: Futbolda çalım atmak birçok oyuncunun yapmış olduğu özel bir hareket olarak dikkat çeker. Bunun temel amacı karşıdaki rakibin hızlı ya da yavaş bir biçimde ekarte olmasını sağlamaktır. Nasıl yapılacak ve teknikleri konusunda bilgi alabilirsiniz.

Futbolda Çalım Nedir?

Futbolda çalım nasıl atılır: Futbol oyununda topa her zaman sahip olmak öne çıkar. Bunu yaparken çalım atmak da şarttır. Çünkü rakibin çok hızlı veya yavaş bir biçimde geride bırakılması esastır. Bu kesinlikle topla yapılır. Farklı birçok türü olmasından dolayı ilgili oyuncunun bunların içinden seçim gerçekleştirmesi ve daha sonra da uygulamaya koyması önem arz eder.

Futbolda Çalım İsimleri

Futbolda çalım isimleri söz konusudur. Bunu en çok yapan oyuncuları adıyla anılmaktadır. Bunlar şöyledir;

  • Marsilya ruleti olarak da bilinen Zidane çalımı her daim büyük bir ilgi toplar. İki ayak birden kullanılır. Daha sonra sert bir dönüş gerçekleştirilir ve rakip de çaresizce bu anları izler.
  • Cruyff dönüşü ise isminden de kolaylıkla anlaşılmak üzere çok sert bir biçimde dönerek ve oyuncunun sağından geçerek yapılmaktadır.
  • Ronaldo çalımının özelliklerine baktığımız zaman bunun topla çok fazla oynama sistemi üzerine kurulu olduğunu görmekteyiz.

Tüm bunların yanı sıra Elastico yani Flip Flap, Bergkamp çalımı gibi daha değişik türlerinin de bulunmuş olduğunu görmekteyiz. Kesinlikle ünlü olan bu teknikleri deneyebilmek için tüm hareketleri iyi bilmek gerekmektedir.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu