Faydalı Bilgiler

Futbolda Averaj Ne Demek

Futbolda averaj ne demek: Futbolda averaj, atılan golden, yenilmiş olan golün çıkarılması demektir. Futbolda gol her şeyden önemli olan kavramdır. Averaj üstünlüğünü sağlamak birden çok avantaj anlama gelmesinden dolayı takımlar buna büyük bir önem göstermektedir.

Süper Ligde Puanlar Eşit Olursa Neye Bakılır?

Futbolda averaj ne demek: Bir futbol takımının oynamış olduğu maçlarda kaydetmiş olduğu gollerin sayısında, kalesinde yediği gollerin çıkarılması sonrasında ortaya çıkan rakama averaj denilir. Eşit olması halinde şunlara bakılır;

  • Ekiplerin o sezon içinde yapmış oldukları maçlar öne çıkar. Hangi taraf daha çok kazanmışsa o şampiyon olacaktır.
  • Bunun aynı olması durumunda ise daha farklı bir istatistik bilgi öne çıkar. O da takımların toplamda atmış olduğu gol sayısıdır. Bu kesinlikle ayırt edici olmasıyla dikkat çeker.
  • Yine eşitlik varsa bu defa ekiplerin sezon boyunca elde etmiş oldukları averajın öne çıkmış olduğunu görmekteyiz.
  • Burada bir farklılık söz konusu değilse, o yıl ligde en fazla golü atmış olan takıma şampiyonluk kupası verilmektedir.

Averaj Neye Yarar?

Averaj, takımların sıralamadaki yerini etkileyen önemli bir parametredir. Ancak bunun işleme konabilmesi için kesinlikle puanların eşit olması gerekmektedir. Sonrasında hesaplama tamamlanır.

Futbolda Averaj Nasıl Belirlenir?

Futbolda averaj belirleme işlemleri matematiksel olarak yapılır ve atılan gollerle yenilen gollerin farkı demektir. Bunu çok kolay şekilde gerçekleştirmek her daim mümkündür. Bu da sıralama açısından büyük önem arz eder.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu