Faydalı Bilgiler

Futbolda Averaj Nasıl Hesaplanır

Futbolda averaj nasıl hesaplanır: Futbolda averaj son derece önemlidir. Takımların atmış olduğu gollerle alakalıdır. Aynı zamanda kalesinde görmüş olduğu gol de öne çıkar. Bunların farkıdır.

Futbolda Averaj Nedir?

Futbolda averaj nasıl hesaplanır: Bir takımın yemiş olduğu goller, atmış  olduğu gollerden çıkarılır. Bunun sonrasında karşımıza averaj tanımı çıkar. Özellikle birden çok konuda sonucu belirleyebilmek için bu parametrenin ve istatistik bilginin gözden geçirilmiş olduğunu ifade etmek şarttır. Bunların başında ise her daim puan eşitliği durumu gelir. Aynı puanla ligi bitirmiş olan takımların averajları şampiyonun kim olduğunu belirlemektir. Gruptan çıkma, elemeye dayalı olan organizasyonlar da bunun en güzel örnekleri içinde bulunur.

Futbolda Averaj Hesaplama

Futbolda averaj hesaplama son derece kolaydır. Bunu örnekle şöyle ifade etmek lazım;

  • Diyelim ki bir takım sezon boyunca 80 gol attı.
  • Kalesinde ise 40 gol gördü.
  • 80 sayısından 40 çıkarılır.
  • Geriye de 40 kalmış olacağından işte bu takımın averajı olarak kabul edilmektedir.

Futbolda Averaj Eşitse Ne Olur?

Futbolda averaj eşit olduğunda, ekiplerin daha önce kendi arasında o sezon oynamış olduğu maçlara bakılmaktadır. İki takımın artı 46 averajı ve 88 puanı var diyelim. Böyle durumlarda bu takımların sezon içinde daha önce yapmış olduğu maçların skoruna bakılır. Averajı daha iyi olan ekip şampiyon olarak kabul etmektedir. Bunun da eşit olması halinde en fazla golü atmış takıma bakılmaktadır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu