Faydalı Bilgiler

Futbolda 3 Numara Hangi Bölge

Futbolda 3 numara hangi bölge: Futbolda 3 numara iki farklı bölgedeki iki değişik göreve sahip olan oyuncuların tercih ettiği bir numara olarak karşımıza çıkar. Bunlardan birisi stoper iken diğeri ise kanat bektir.

Futbolda 3 Numara Nedir?

Futbolda 3 numara hangi bölge: Futbolda 3 numara özellikle stoper olarak bilinen futbolcular tarafından giyilmektedir. Stoper, defansın merkezinde bulunan ve sağ ya da solda bulunan oyuncudur. Aynı zamanda 3 numara kanatta görev yapan bek oyuncusu anlamına da gelmektedir.

Futbolda 3 Numara Görevleri Nelerdir?

Futbolda 3 numara görevleri şöyledir;

·         Hem kanat bek hem de stoper olarak bilinen oyuncuların giymiş olduğu bir numara olmasından dolayı görevleri ilgili pozisyonuna göre farklılık göstermektedir.

·         Temel amacı takımının gol yemesini engellemektir.

·         Bundan dolayı genellikle ceza sahasının ön kısmında yer almaktadır.

·         Topa hakim olması şarttır.

·         Tam anlamıyla bir engelleyici görevine sahiptir.

·         Hücum yapmış olan futbolcuyu markajı altına alması, onun üzerinde baskı kurması, rahat bir biçimde hareket edebilmesinin önüne geçmesi gerekmektedir.

·         Yüksek toplarla hava mücadelesine girerken takımın kalesinin tehlikeli bir pozisyona maruz kalmamasını sağlar.

Kanat beki olarak görev yapması durumunda ise topu kanattan içeriye sokması veya hücum oyuncularına hızlı bir biçimde aktarması kesinlikle en temel görevlerinin içinde bulunur. Bu da oyuncunun ne kadar mühim bir pozisyonda bulunmuş olduğunun açık kanıtıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu