Faydalı Bilgiler

Futbolda 3 Gol Atana Ne Denir

Futbolda 3 gol atana ne denir: Futbolda 3 gol atmak her zaman bir futbolcunun yapabileceği şeylerden birisi değildir. Bundan dolayı başarılı olabilmek adına iyi bir teknik, doğru vuruş zamanı gibi kavramlar öne çıkar. 3 tane gol atmış olan kişi özel bir isimle çağrılır.

Futbolda 3 Gole Ne Denir?

Futbolda 3 gol atana ne denir: Futbolda 3 gol atılmasına hat trick denilmektedir. Bunu yapmış olan oyuncuya özel bir isim verilmez. Burada en çok merak edilen konu ise golün nasıl atıldığıdır. Bu noktada hiçbir sınırlama yoktur. Önemli olan şey ise yapılmış olan vuruşun gol olmasıdır. Bir diğer husus ise golün sıralaması gibi bir kuralın da bulunmamasıdır.

Örneğin bir maç 5-0 sonuçlanmışsa, bu gollerin ilkini, üçüncüsünü ve sonuncusunu bir oyuncu kaydetmiş ise hat trick durumu ortaya çıkmaktadır. Yani sıralama gibi bir durumun hiçbir şekilde olmadığını söyleyelim. Ancak bu sonradan alınmış olan bir karardır. Kafa ile atılan gol, serbest vuruştan atılan gol, frikik ile atılan goller yani tüm gol türleri kabul edilmektedir.

Futbolda Bir Maçta 3 Gol Birden Atma Anlamında Kullanılan Hat Trick Kelimesinin Esas Anlamı Nedir?

Daha önceden bu kavram ardı ardına atılan 3 gol için kullanılmaktaydı. Yani temel bir sıralamanın bulunması şarttır. Üst üste bir oyuncunun 3 gol atmasına hat trick adı verilirken daha sonra bu sırasız bir şekil halini almıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu