Faydalı Bilgiler

Futbolda 10 Numara Ne Yapar

Futbolda 10 numara ne yapar: Futbolda 10 numara ofansif özelliği son derece iyi ve kuvvetli olan orta saha oyuncularının giymiş olduğu bir numaradır. Bir diğer terimle bu numara, oyun kurucu pozisyonunda görev yapan kişiler tarafından tercih edilmektedir.

10 Numara Bölgesi Neresi?

Futbolda 10 numara bölgesi orta sahanın ortası ve aynı zamanda ileri uçtur. Bu tip oyuncular genellikle rakip kaleye çok yakın bir biçimde oynamasıyla dikkat çekmektedir. Sadece maçta takımının ataklarını şekillendirmezler. Aynı zamanda gole imza atmaları da söz konusudur. Bu yüzden herhangi bir futbol kulübünde büyük bir öneme sahip olduklarını ifade etmek gerekiyor.

Futbolda 10 Numara Görevleri Nelerdir?

Futbolda 10 numara ne yapar: Futbolda 10 numaranın görevleri şöyledir;

  • Pasa dağıtmak en bilinen görevlerinden birisi olarak dikkat çeker. Bunun için çok iyi bir ayağa ve aynı zamanda öngörüye sahip olması önem arz eder.
  • Ekibin rakip takıma karşı sergileyeceği oyunu da kurmaktadır. Bu açıdan bakıldığı zaman mühim bir görevinin bulunmuş olduğunu ifade etmek lazım.
  • Aynı zamanda takım içindeki pas trafiğinin sağlanması bir diğer görev olarak karşımıza çıkıyor.
  • Bu pozisyonda oynamış olan kişilerin bir kısmının gol yollarında çok iyi olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Yabancı futbolculardan örnek vermek olursak, akla gelen ilk isimlerden birisi Modriç’tir. Bunun yanı sıra Barcelona takımından ayrılıp PSG’ye giden Messi de 10 numara giymektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu