Spor

Son dakika | Tahkim Heyeti’nden Valentin Rosier kararı

Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Şurası, 29 Ocak günkü toplantısında Valentin Rosier’nin 2 maçlık cezasına ait itirazı kıymetlendirdi. Tahkim Konseyi, gündeminde yer alan bahse ait kararını da açıkladı.
Rosier, Harika Lig’in 20. haftasında Beşiktaş’ın deplasmanda Kayserispor’u 2-0 mağlup ettiği müsabakada 90+4. dakikada direkt kırmızı kart ile oyun dışında kalmıştı. PFDK tarafından 2 resmi karşılaşmadan men ile cezalandırılan oyuncu, Harika Lig’in 21. haftasında Beşiktaş’ın Alanyaspor’u konuk ettiği uğraşta forma giyememişti.

KARAR AÇIKLANDI

Tahkim Konseyi, bugünkü toplantısında Fransız oyuncunun durumunu gündeme aldı. Yapılan itiraz sonucunda Rosier’nin cezası 1 resmi karşılaşmadan men cezasına çevrildi. Valentin Rosier, Şenol Güneş’in talih vermesi durumunda 31 Ocak’ta oynanacak Fatih Karagümrük çabasında forma giyebilecek.

İşte Türkiye Futbol Federasyonu Tahkim Konseyi’nin mevzuya ait kararı:
“Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin futbolcusu Valentin Andre Henri Rosier ile ilgili PFDK’nın 26.01.2023 tarih ve E.2022-2023/592 – K.2022-2023/756 sayılı kararına itirazı incelendi. Duruşma için tayin edilen 29.01.2023 Pazar günü saat 18:00’de görüntü konferans yoluyla icra edilen duruşmada Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Tic. A.Ş.’nin İdare Şurası Üyesi Av. Engin Baltacı ve Kulüp vekili Av. Enes Şimşek’in hazır oldukları görüldü, kelamlı beyanları alındı. Yapılan müzakere sonucunda;
– Beşiktaş Futbol Yatırımları Sanayi ve Tic.A.Ş.’nin futbolcusu Valentin Andre Henri Rosier rakip kadro futbolcusuna yönelik hakareti nedeniyle FDT’nin 41/1-a, 35/4. ve 13. hususları uyarınca 2 resmi karşılaşmadan men ve 26.000,00 TL para cezası ile cezalandırılmış ise de; futbolcunun bu aksiyonu rakip ekip futbolcusunun yüzüne dirsek atmasının çabucak sonrasında bu hareketin kendisine verdiği tahrik altında işlediği anlaşıldığından itirazın bu istikametten kabulü ile; PFDK tarafından belirlenen 3 resmi karşılaşmadan men ve 39.000,00 TL para cezası olan temel ceza üzerinden FDT’nin haksız tahrik başlıklı 12.maddesi uyarınca tahrikin derecesine nazaran takdiren ½ oranında indirilerek cezanın 2 resmi karşılaşmadan men ve 19.500,00 TL para cezası biçiminde belirlenmesine ayrıyeten anılan atlet hakkında kazanılmış hak da gözetilerek FDT’nin 13. unsuru uyarınca takdiri indirim uygulanarak takdiren ½ oranında indirim yapılarak sonuç cezanın 1 resmi karşılaşmadan men ve 9.750,00 TL para cezası biçiminde düzeltilmesine, oybirliği ile,
Karar verilmiştir.
TFF Tahkim Kurulu”

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu