Spor

Michael Skibbe Galatasaray günlerini anlattı: Alman hocanın en büyük pişmanlığı

Galatasaray’ı 2008-09 döneminde çalıştıran daha sonra Eskişehirspor ve Kardemir Karabükspor’da vazife yapan Michael Skibbe, Skorer TV’ye dobra dobra açıklamalarda bulundu. Şu sıralar Japonya J1 Lig takımlarından Sanfrecce Hiroşima’nın başında olan Alman teknik adam, grubuyla kamp çalışmaları yapmak üzere evvel Antalya daha sonra İstanbul’a geldi.

‘AVRUPA KADROLARIYLA HAZIRLIK MAÇI YAPTIK’

Kamp çalışmaları hakkında bilgi veren tecrübeli hoca, “İstanbul’da 12 günlük bir kamp devri geçirdik. Evvel Antalya’daydık. Neden Antalya’yı seçtiğimize gelince de, oyuncularımıza milletlerarası deneyim kazandırmak istedik. Zira daha Japonya sonlarından çıkmayan oyuncularımız vardı. Burada Avrupa ekipleriyle hazırlık maçları gerçekleştirdik” dedi.

‘JAPONYA LİGİ’NİN DÜZEYİ ÇOK YÜKSEK’

Asya futbolu ile ilgili izlenimlerini aktaran Skibbe, “Asya futbolu, Japon futbolu son periyotlarda çok güzel geliştirdi. Aslında son yıllarda da Avrupa’ya çok Japon futbolcu geldi. Bizim lig, düzeyi çok yüksek olan istikrarlı bir lig. Önümüzdeki periyotlarda hem Japon hem Asya futbolundan çok şey duyarız diye düşünüyorum” yorumunu yaptı.

‘GALATASARAY GÜZEL BİR SEVİYEDE’

57 yaşındaki teknik adam şöyle devam etti: “Süper Lig’i doğal ki takip ediyorum. Harika Lig’in önde gelen ekipleri, Japonya Ligi’nin önde gelen kadrolarından düzey olarak biraz daha üstün. Genel olarak baktığımızda da düzeyler birebir diyebilirim. Galatasaray’ın eski teknik yöneticisi olarak, şu an ligdeki konumundan çok memnunum. Başkan olarak ligi sürdürüyorlar ve âlâ bir takıma sahipler. Çok çetin geçen bir ligde uygun bir düzeyde devam ediyorlar. Bu da beni çok keyifli ediyor.

‘KEWELL’I ÇOK GEÇ TRANSFER ETTİK’

Galatasaray’da teknik yöneticilik yaptığı periyottan kıymetli anekdotlar aktaran Skibbe, “Türkiye’de ve Galatasaray’da olmaktan çok memnundum. Çok sevdiğim bir ekip ve kent. O vakitler hem düzgün anıların yanı sıra güzel gitmeyen birtakım şeyler de vardı.

O devirdeki idarede Adnan Polat, Adnan Sezgin ve Haldun Üstünel vaktinde kendi ortalarında da fikir ayrılıkları vardı ve bizlerle de fikir ayrılıkları oluşuyordu. Dostluğun olduğu bir ortamda, transfer hususlarında, grubun oluşturulma konusunda fikir ayrılıkları oluyordu. O devirde birtakım transferler çok geç oldu. Harry Kewell’ı çok geç transfer ettik. Şampiyonlar Ligi elemelerinden sonra geldi. Evvel transfer edilebilseydi tahminen her şey daha farklı giderdi” dedi.

‘ARDA TURAN BİR ELMAS GİBİYDİ’

Alman futbol adamı, devrinde futbolcusu olan Arda Turan için şunları söyledi: “Benim dönemimde Arda 20 yaşındaydı. Genç bir oyuncuydu lakin o vakitler çok parlak bir oyuncu olacağı muhakkaktı. Bir elmas üzereydi. Bence İspanya’da çok hoş bir meslek ortaya koydu. Çok başarılı buluyorum. Güzel bir karaktere sahip. O vakitler hatırlıyorum bana, ‘İleride teknik yönetici olursam sizin üzere olmak isterim’ demişti.”

‘SÜPER LİG’DE ÇALIŞMAK İSTERİM’

Michael Skibbe son olarak ileride tekrar Harika Lig’de çalışmak istediğini belirterek “Türkiye’de 4 senem geçti. Muhteşem Lig’in çok âlâ bir düzeyde olacağını düşünüyorum” halinde konuştu. (Skorer)

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu