Spor

MHK’dan enteresan atamalar! Fenerbahçe isyan etti

Fenerbahçe’de Adana Demirspor maçında hakem Ali Palabıyık ve VAR’da Koray Gençerler’in kararlarının yankısı artarak sürdü. Sarı-lacivertliler ismine farklı bir gerçek herkesin dikkatini çekti. Harika Lig’de bu dönem tam 6 defa ceza çekmiş hakemlerin geri dönüş maçları daima Fenerbahçe’ye denk geldi. Bilhassa Adana Demirspor maçındaki yansıların çabucak akabinde pazartesi günkü Konyaspor maçına 7 haftadır düdük çalmayan Atilla Karaoğlan’ın atanması bu gerçeği büsbütün gözler önüne serdi.

Ligde 5’i orta 1’i yardımcı olmak üzere ceza çeken hakemlerin dönüşlerinin Fenerbahçe maçlarına denk gelmesi tesadüf üzere dursa da sarı-lacivertli topluluk tarafından kabul edilmiyor. Sarı-lacivertliler adeta sistematik bir halde bu atamaların olduğuna işaret ediyor. Bilhassa son Adana Demirspor maçında Ali Palabıyık’ın idaresi sabırları taşırmış durumda. İşte cezası biten yahut orta verdikten sonra yine vazife veren hakemlerin atandığı dönem başından beri sıralaması şöyle oldu:

Süper Lig’de 11. haftadaki Fenerbahçe-Başakşehir maçına 3 hafta vazife almayan Zorbay Küçük atandı, 15. haftada Trabzonspor-Fenerbahçe derbisinde 5 hafta vazife yapmayan yardımcı hakem Serkan Çimen geldi, 17. haftadaki Antalyaspor-Fenerbahçe uğraşında 3 hafta misyon almayan Kadir Sağlam atandı, 21. haftada Fenerbahçe-Kasımpaşa maçında 5 hafta misyon almayan Volkan Bayarslan görevlendirildi. Son oynanan Adana Demir-Fenerbahçe maçında 3 hafta sonra Ali Palabıyık’a misyon verildi.

TEKRAR SERKAN ÇİMEN

Fenerbahçe-Konyaspor maçıyla birlikte 7 hafta sonra düdük çalacak Atilla Karaoğlan kadar yardımcı hakem Serkan Çimen’in de görevlendirilmesi bir başka ayrıntı oldu. Daha evvel Lider Ali Koç’un 15. haftada Trabzonspor deplasmanında görevlendirilen Serkan Çimen konusundaki yansıları biliniyordu.

Ali Koç, o devir “Serkan Çimen için açıklama yaptık. Trabzonspor maçında bir hakem yanılgısı olduğunu söylemiyorum fakat bunu yapmak garip. 46 yardımcı hakem var, bu türlü bir maça hangi hakem atanmasın diye sorulsa, Serkan Çimen çıkar” açıklamasını bile yapmıştı. Lakin tartışmalı bir ortamda Fenerbahçe’nin birinci maçına yardımcı olarak yine Serkan Çimen atandı.

KARAOĞLAN GÖNDERMESİ

Sarı-lacivertli kulüp, dün akşam saatlerinde toplumsal medya hesaplarından bir paylaşım daha yaparak Gaziantep-Beşiktaş maçından tam 7 hafta sonra kendi maçlarına atanan Atilla Karaoğlan göndermesinde bulundu. O maçtaki VAR kayıtlarını tekrar yayınlayan Fenerbahçe, “6 Şubat Pazartesi günü, konutumuzda Konyaspor ile oynayacağımız müsabakaya Atilla Karaoğlan atandı” bildirisini yazdı.

KORAY GENÇERLER TEKRAR ‘EL’ DEDİ

Adana Demirspor-Fenerbahçe uğraşında 14. dakikada çok tartışılan Mert Hakan’ın iptal edilen golünde VAR hakemi Koray Gençerler sert reaksiyon gördü. Gençerler’in 2020-21 döneminde 8. haftadaki Fenerbahçe-Konyaspor maçında birebir aynı kararı akıllara geldi.

O uğraşta de skor 0-0 iken Pelkas’ın attığı gol öncesinde Enner Valencia’nın elle oynadığı gerekçesiyle Koray Gençerler VAR’da golü iptal etmişti. Evvelki gün de yeniden VAR’da olan Gençerler, Mert Hakan’ın elle oynadığını belirtip, iptal kararı verdi.

3 HAFTA EVVEL ‘PENALTI’ VERDİ

Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında birinci yarıda Michy Batshuayi’nin konumunda hakem Ali Palabıyık tarafından verilmeyen penaltı kamuoyunda önemli manada yankı buldu. Bu maçtan 3 hafta evvel Ümraniyespor-İstanbulspor müsabakasında vazife yapan birebir Ali Palabıyık, emsal durumunda 12. dakikada Ümraniyespor lehine tereddütsüz penaltı vermişti.

“OFSAYTIMSI, ELİMSİ”

Mert Hakan Yandaş’ın Adana Demirspor maçında el gerekçesiyle sayılmayan golü için Fenerbahçe’den dün de bir paylaşım geldi. Golün tekrarını yayınlayan sarı-lacivertliler, “Ofsaytımsı, elimsilerin altında kalacaksınız! Bu türlü bitmeyecek!” bildirisini paylaştı.

“BİZ MAĞDUR OLDUK”

Fenerbahçe’de teknik yönetici Jorge Jesus, Adana Demirspor maçında yaşanan tartışmalı hakem kararlarına dair FB TV’ye açıklamalarda bulundu. Jesus, “Mağdur olduk. Adaletsiz hakem kararları oldu. İki tane penaltımız vardı. VAR devreye girebilirdi ancak devreye girmek istemediler. Olağan bir hakem idaresi olsaydı bu maçı kazanırdık. Her şey adil bir halde ilerlerse, biz zati liderliği alırız” dedi.

Ali Palabıyık’ın idaresi ve kırmızı kartıyla ilgili de konuşan Portekizli hoca, “Yıllardır bu işi yapıyorum ve hiç bu türlü bir şey görmedim. Maç sonunda hakeme saygısızlık yapmadım, son konum hakkındaki görüşüne katılmadığımı söylemek için yanına gittim. Türkiye’ye geldiğimden beri hakemler hakkında konuşmadım. Onlara hürmet duyuyorum fakat son yaşananlar fazlaydı. Kırmızı kartın nedenini bilmiyorum” tabirlerini kullandı.

“İFLASIN BELGESİ”

Fenerbahçe Lideri Ali Koç, Adana Demirspor maçındaki hakem tartışmalarının akabinde yöneticilerle bir arada TFF’yi ziyaret etti. Lider Mehmet Büyükekşi ile görüşen Ali Koç daha sonra açıklamalar yaptı. Fenerbahçe Lideri, “Nelerden, ne için rahatsızlık duyduğumuzu söz ettik. Sivasspor-Galatasaray maçında yaşananlar, A.Demir-F.Bahçe maçında yaşananlar, hakemlik kuruluşunun iflasının dokümanıdır. Türk hakemlerle bu işin gitmeyeceği ortada. Akıl akıldan üstündür. Yabancı hakemleri denememiz lazım dediğimiz noktaya geldik” dedi.

Ali Palabıyık’a reaksiyon gösteren Ali Koç, “Ali Palabıyık bir daha maç alır, almaz… Onu bilemem. Bildiğim bir şey var ki; o arkadaş bir daha bizim stadyumumuza, biz yönetimdeyken giremez. Kendisinin birçok şaibeli maçı var. Yeni değil, eski MHK’nin ataması. Giderayak bombayı bıraktılar. İnşallah yeni MHK, bu ıstırapları giderir” dedi. Koray Gençerler’den de bahseden Koç, “VAR’da dert olmaz olur mu? Koray Gençerler 2 sene evvel Konyaspor maçında Pelkas’ın dayanılmaz golünü birebir biçimde iptal etti. Bir yerden el kararı çıkardı, iptal ettirdi” diye ekledi.

“NE HİKMETSE…”

Hakem kusurlarının son periyotta arttığını ve lig yarışının etkilendiğini lisana getiren Fenerbahçe Lideri Ali Koç, “VAR ve hakem yanılgılarıyla Sivasspor maçından 3 puan, artık 2 puan ve toplam 5 puan nasıl olacak bu işler. Akıllardan silinmeyecek fahiş yanılgılar ne hikmetse bir ekibin aleyhine, öteki bir kadronun lehine işlemektedir” yorumunu yaptı.

Yabancı hakem konusunu bilhassa vurgulayan Lider Ali Koç, çabucak harekete geçilmesi gerektiğini bildirdi. Ali Koç, “Bu dönem olur mu bilmem fakat en azından VAR’da yabancı hakemlerden faydalanabiliriz. Bu mevzuda ısrarcı olmalıyız. Bunu deneyen ülkeler var. En başından beri söylediğimiz noktaya geldik” sözlerini kullandı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu