Spor

Galatasaray – Ümraniyespor maçının tartışmalı durumlarını değerlendirdiler! Birinci gol öncesindeki durum, kazanılan penaltı, kırmızı kart…

Süper Lig’in 22. haftasında Galatasaray, alanında ağırladığı Ümraniyespor’u geriden gelerek 3-2 mağlup etmeyi başardı. Müsabakada genç hakem Cihan Aydın ve takımını kritik kararlara itecek birçok durum yaşandı.

EN UZUN GALİBİYET SERİSİ REKORUNU KIRDI

Galatasaray, Ümraniyespor müsabakasıyla birlikte tarihindeki en uzun galibiyet serisini yaptı. Sarı-kırmızılılar bundan evvel 1987-1988 döneminin son 9 haftası, Cumhurbaşkanlığı Kupası maçı ve 1988-1989 döneminin birinci 3 haftası olmak üzere 13 karşılaşma ile en uzun galibiyet serisini yakalamıştı. O periyotta Teknik Yönetici Mustafa Denizli ekibin başındaydı.
Galatasaray arıca resmi maçlarda bir dönem içerisinde elde ettiği galibiyet serisi rekorunu da arttırdı.

GALİBİYET ÜÇLÜSÜ TORREIRA’DAN

Mücadelenin sona ermesinin akabinde sarı-kırmızılı futbolcular ile teknik takım büyük sevinç yaşadı. Futbolcular tribünlere giderek galibiyeti taraftarlarla kutladı. Öte yandan Uruguaylı futbolcu Lucas Torreira, kale gerisinde bulunan tribünün orada sarı-kırmızılı taraftarlara 3’lü çektirdi.

SINIRDAKİLER KART GÖRMEDİ

Bu karşılaşma öncesinde Sarı-Kırmızılılarda 3 futbolcu sarı kart hududunda yer alıyor. Barış Alper Yılmaz, Kerem Aktürkoğlu ve Berkan Kutlu ceza hududunda bulunan isimlerdi. Kerem ve Barış gayrette oynarken, Berkan ise mühlet almadı. Bu 3 futbolcu maçı sarı kart görmeden tamamladı ve 23. haftada oynanacak Trabzonspor müsabakasında cezalı duruma düşmekten kurtuldu.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI KONUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’ta Trio grubu, Galatasaray – Ümraniyespor maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi. İşte Lale Orta’nın MHK başkanlığı misyonu nedeniyle ayrıldığı ve müellifimiz Deniz Çoban’ın Bülent Yıldırım ile birlikte yorumlarıyla masaya yatırılan Galatasaray – Ümraniyespor maçının tartışmalı pozisyonları…

11. dakikada Ümraniyespor’un Umut Nayir ile bulduğu gol öncesinde Galatasaray’da Emre Taşdemir’in rakip ceza alanı içinde yerde kalarak penaltı beklediği duruma ait devam kararı hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Hakemin burada şanslı olduğunu düşünüyorum. Birinci anda güya Kartal Kayra Yılmaz’ın Emre’nin ayağına çelme attığı izlenimi var. Bunun devamında da Umut Nayir, hoş bir gol atacak. Teoriden gidelim; şayet birinci durumda bir penaltı olsaydı bu gol, VAR müdahalesiyle geçerli sayılmayarak penaltıya gidilecekti.

Deniz Çoban: Hakemin yeri güzel durum açısından.

Bülent Yıldırım: Yeri yeterli yalnız kendisine yanlışsız gelen bu biçim hareketlerde dikey kaldığı için sağlıklı gördüğünü düşünmüyorum. Emre, topu denetim etmeye çalışırken geriye gerçek attığı ayak istemsiz de olsa Kartal’ın bileğine bastı ve Emre, bu temas sonucunda düştü. Futbolun tabiatında, içinde kalan fizikî bir temas. O nedenle burada bir çelme, Kartal’ın yani defans oyuncusunun Emre’ye yaptığı bir ihlal yok. Buranın devam ettirilmiş olması gerçek. Umut Nayir’in bulduğu gol de pak bir gol olarak görülüyor.

Deniz Çoban: Bu imgeyi gördükten sonra buna penaltı değil tahminen hamle faul denir. Dikkatli davranabilirdi, basmayabilirdi lakin dönmek için ayağını açarken oraya geliyor. Asla bir penaltıdan kelam edemeyiz.

45+1. dakikada Durel Avounou’nun Sergio Oliveira’ya faulünde gösterilen sarı kart yanlışsız mu?

Deniz Çoban: Bahis; ‘sarı kartı mı, değil mi?’ den daha çok ‘bu sarıdan fazlası olur mu?’ sorusu…

Bülent Yıldırım: Sürat, şiddet, yoğunluk, kramponun neresiyle nereye basılmış… Bunların tamamı önemli faullü oyunlarda yahut şiddetli hareketlerde hakemlere eğitimlerde verilen kriterler. Bu kriterler üzerinden bu kıymetlendirme yapılır. Burada çok tehlikeli bir bölgeye basılmış olmasına karşın benim gördüğüm ne diye sorarsanız… Evet, riskli bir atılım. Sergio Oliveira’nın topuğu da dönüyor, evet. Fakat bu topuk da sonra tabanla buluştuğu için üstten olmadığı için sarı kart hududunda olduğunu düşünüyorum. Hakem de burada gerçek açıda olduğu için sarı kart göstermiş. Kararına hürmet duyuyorum. Alt sonu değil, üst sonu kastettim.

Deniz Çoban: Ben, kırmızı kart hududunda bir hareket olduğunu düşünüyorum. Hakem sarı kart vermiş ve hakemi haklı bulacak desteklerimiz var. Beyazlı oyuncunun dizi gergin değil, topuğu yerde olduğu için beklenen güç transferi gerçekleşmemiş ki atıyorum sağ ayağının kaldırmış olsa vücudunun bütün yükü buraya binecek, ayak dönmüş fakat çok fazla kalmadan kurtulmuş. O hudut yerde kalmış. Buna kırmızı çıkartsa kimse bir şey demez.

Bülent Yıldırım: Kimse bir şey demez. Görüntü Hakem de müdahil olmaz.

Deniz Çoban: Sarı kart gösterdi. Hakemin kararını destekleyecek elementler olduğu için de Görüntü Yardımcı Hakem tekrar karışmadı. Hakem, sarı göstermişse sarı kabul. Zira hakemin kararını destekleyecek elementler burada var. En başta da üstten gelip o güç transferinin gerçekleşeceği yaralayıcı, acımasız atılım yapılmamış. Bir oburu da ‘yapılmış’ diyebilir. O da farklı bir yorumdur. ‘Nasıl bu türlü bir yorum yaparsın?’ diyemezsin. Tam yorumluk bir konum. Hakemin kararına hürmet duyacağımız bir konum.

45+5. dakikada Mauro Icardi’nin Alexandru Epureanu’nun müdahalesinden kaynaklı penaltı beklediği konuma ait devam kararı gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Evvel bu durumun öyküsünü anlatmak isterim. Artık; Epureanu, Icardi’ye arttan geldi mi? Icardi’nin tesirli baş vurmasını bu arttan şarj etkiledi mi, engelledi mi? Evet. Bu dikkatli bir yüklenme mi? Hayır. Epureanu, konumun başında Icardi’yi kaçırıyor. Önüne geçtiğini hissettiği anda artta kaldı, geç kaldı ve vücuduyla yüklendi, sağlıklı baş vurmasını engelledi. Bu, benim açımdan net bir penaltı.

Deniz Çoban: ‘Böyle penaltı mı olur?’ deyip geçilecek bir konum değil benim için de. Lakin ben incelediğim vakit şunu görüyorum; top, Galatasaraylı oyuncunun sağlıklı baş vuracağı yere değil de daha öne ve daha kısa düşüyor. Öne yanlışsız eğilirken gerideki oyuncunun futbolun müsaade edeceği seviyedeki fizikî teması ile bütünlük sağlıyor hareket. Bence gerideki oyuncunun öndeki oyuncunun hareketini kısıtlayacak ve avantajını ele alacak bir yüklenmesi yok. Burada ben devam kararını daha gerçek bulurum.

Bülent Yıldırım: Epureanu, iki ayağı üzerinde kalsa ve istikrarlı bir atak yapsa sana sonuna kadar katılacağım. Ben de o şarjın öne yanlışsız ve tesirli bir atak olduğu niyetindeyim. Yorumluk.

Deniz Çoban: Yorumluk. Buna penaltı verilse ben, ‘yanlış’ derdim. Ben, hakem arkadaşımın burada yanıldığını düşünmüyorum. Sizinle de tıpkı fikirde değilim.

Bülent Yıldırım: Buna penaltı çalsaydı, ‘yanlış’ der miydin?

Deniz Çoban: ‘Ya genç arkadaşımız haydi kabul edeyim’ derdim lakin içime sinmezdi bu penaltı benim.

59. dakikada Strahil Popov’un elle müdahalesi sonucunda Galatasaray lehine verilen penaltı kararı gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Vücut lisanı olarak baktığımda, Popov’un da 45 derecelik açı civarında kaldığını ve kollarını açtığını görmekteyim. Buna bu durum özelinde, ‘doğal değil’ diyen herkese hürmet duyarım. Fakat ben, hem teori hem de uygulamayı birleştirdiğimde gördüğüm şey şu; bir, bu kaleye gerçek yönelmiş değil kendi kalemden oyun alanına yönelmiş bir top. İki, topa kendi grup arkadaşım vuruyor. Üç, konsantre olmak için ben eğilmişken kollarım doğal. Dört, Onur’un uzaklaştırdığı top benim koluma geliyor. Beş, benim kolum topa gitmediği üzere toptan kaçınırken bu temas gerçekleşiyor. Buna ‘bir ihlaldir’ diyenlere hürmet duyuyorum. Teori ile pratiği birleştirerek tekrar söz edeyim. Vida’nın bir durumu vardı. Beşiktaş – Galatasaray maçında… Oyuncu topu uzaklaştırmak için daha besbelli biçimde vurdu ve Vida’nın kolu, çok daha açıktı lakin hakem Cüneyt Çakır, hakikat olarak durumu devam ettirmişti.

Deniz Çoban: Devam ettirdi ve sonra VAR’a gelmesine karşın tekrar değiştirmedi kararını.

Bülent Yıldırım: Bizim ligimizde şöyle bir dert var; başlar çok karışık bilhassa elle oynamalar ile ilgili. Her elle oynamaya penaltı vere vere, destekleye destekleye burada bir meşakkat oluştuğunu düşünüyorum. Ben bu konumda devam kararının daha hakikat olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: 1970’lerde geliştirilmiş bir Suskunluk Sarmalı Teorisi var. Beşerler, savunduğu fikir toplumun genelinde kabul görmüyor diye söylemekten vazgeçiyorlar. Ben de artık bu duruma bakıp oyuncunun eline gelmesi ile penaltı verildikten sonra etrafımdaki insanlara bakıp herkesin penaltıyı kabul ettiğini de görünce sanki bende mi bir kusur var diye birkaç kez bu konumla ilgili kendimi denetim etmek zorunda kaldım. Bu kuralın özü muhakkak; bilerek elle oynuyor mu? Bedenini genişletti mi sorusunu burada soramayız. Kaleye atılan bir şutta, kaleye giden bir şutta elinizi genişletir ve topun kaleye giden istikametini engellerseniz bu, rakibin grubun bir avantajını önleyip kendinize bir avantaj sağladığınız için ihlaldir. Burada en büyük mevzu; top kalesinden uzaklaşan bir kişi bilerek elle oynayıp topun kalesinden uzaklaşmasını niçin maniler? Ayrıyeten bu top, beklenmeyen bir top. Bundan daha öbür bir beklenmeyen top olamaz. Zira yakın aradan kendi arkadaşı vuruyor. Oyuncu ne yapıyor? Sağ kol açık. Niçin? Hızlanmak için gidiyor. Artık sağ kol gitti, sol kol açıldı. Top geldi ve topun eline geldiğini fark ettiğinde elini kaçırıyor. Eli doğal aslında burada, dengeyi sağlamak ismine açık. Toptan elini kaçırıyor. Eline değmesin top istiyor. Aşikâr oranda da başarıyor. Bedeniyle elinin ortasından geçecekken top, artık sığmıyor oraya ve eline temas ediyor. Benim açımdan da bu, kesinlikle lakin kesinlikle devam ettirilmesi gereken bir konum. Benim açımdan bu, bir penaltı değil. Penaltı olması için gereken hiçbir kritere uymuyor. Öbür oyunculardan da Epureanu’nun kolu önde. Niçin önde? Öne hakikat gitmek için o kol da öne gidecek. Oraya da gelebilirdi. O konuma özel doğal.

Bülent Yıldırım: Strahil Popov o kolları niçin açıyor? Sprint atıp topa müdahale talihim var mı diye giderken kadro arkadaşının yahut forvet oyuncusunun topla oynama ihtimalini görünce sakınmak için, frene basmak için bu kolu açıyor ve o top, yakın aradan lap diye koluna geliyor. Bunu gördüğü vakit da kolunu kaçırmaya çalışıyor.

Deniz Çoban: Beyazlı oyuncunun bir halde elinin bu topa temasını tedbire bahtı var mı?

Bülent Yıldırım: Hayır, şu an fren basamağında ve kaçınabildiği kadar kaçınıyor.

62. dakikada ceza alanı içinde Alexandru Epureanu’nun topa elle müdahalesi var mı, devam kararı hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Vücudunu kıstırarak topa müdahale etmeye çalışırken kendi dizleri ortasından çarparak geçen top, doğal pozisyondaki istikrar eline çarpıyor. Devam kararı hakikat. Burada bir genişletme kelam konusu olamaz. Hakemi kutluyorum, yanılmamış burada.

Deniz Çoban: Oyuncu, elini bedeninin ardına saklamış. Anca bu kadar doğal olabilir. Top, bilardo topu üzere oyuncunun ayaklarının ortasından sekiyor ve beklenmedik biçimde gelip eliyle buluşuyor. O topun dizinden, ayağından sekip oraya geleceğini hesap edecek hali yok.

Bülent Yıldırım: Bir, kollarını vücuduna yaklaştırmış. İki, parmaklarına değmesin diye yumruklarını kapatmış. Defans oyuncusu bundan daha denetimli nasıl gelebilir?

Deniz Çoban: Devam kararı yanlışsız.

63. dakikada Lucas Torreira’nın Onur Ayık ile çabası sonucunda penaltı beklediği duruma ait devam kararı gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Pilottan izlerken, ‘penaltı olabilir’ dedim. Zira bu şutu siz, ayağınızdan çıkaracağınız vakit ortaya bir pürüz konmuş olsa penaltı olur. Lakin Torreira, tam şut basamağındayken geriden sokulan Onur Ayık, istikrarlı bir halde gelirken onun dizine kendisi temas ediyor ve kendi kendini bozmuş oluyor. Hasebiyle çok ince bir durum. Hakem ve Görüntü Hakem, yanılmamış. Devam kararı, kanaatimce gerçek.

Deniz Çoban: Ben de bu açıyı gördükten sonra devam kararının hakikat olduğu fikrindeyim.

77. dakikada Durel Avounou’nun Lucas Torreira’ya faulü sonrası gördüğü ikinci sarı kart gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Burada Avounou’yu eleştireceğim. Sarı kartınız varken bu kadar savruk faul yapmamalısınız. Topu rakibine kaptırdığı anda rakibi süratle dönecekken omzundan tutup Torreira’yı alıp indiriyor. Net bir ikinci sarı kart. Hakemi kutluyorum.

Deniz Çoban: Maç idaresi manasında şu da vardır… Ben de tartışmasız bir ikinci sarı kart olduğu fikrindeyim. Haydi içine sinmeyen olabilir. Bir oyuncu, kırmızı kart hudutlarını zorlayan bir hareket yapıp alanda kalmaya devam ettiyse ve hakem, takdirini o tarafta kullandıysa artık burada ikinci bir fırsatı da vermemesi gerekiyor ki vermedi de hakikat olarak.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu