Spor

Galatasaray – Trabzonspor maçı sonrası övgü dolu kelamlar: Hakkıyla önder

Süper Lig’de 23. haftanın en kritik maçı Nef Stadı’nda oynandı, Galatasaray ile Trabzonspor kozlarını paylaştı. Şimdi 12. saniyede Maxi Gomez’in golüne mahzur olamayan Okan Buruk’lu Cim Bom, 18. dakikada Dries Mertens’le eşitliği yakaladı, 53. dakikada Mauro Icardi’nin penaltı golüyle sonuca gitti. 12’si ligde 3’ü kupada olmak üzere son 15 resmi maçını kazanan Sarı Kırmızılılar, maç ziyadesiyle Fenerbahçe ile ortasındaki puan farkını 9’a çıkarırken Abdullah Avcı’lı Trabzonspor, üst üste 4. deplasman yenilgisini aldı.

Bu kuvvetli çabayı Fanatik müellifleri kıymetlendirdi ve maça dair kıymetli ayrıntılara değindiler. İşte onları sizler için derledik…

GALATASARAY DOMİNE ETTİ (METİN KARABAŞ)

İkinci yarıya iki ekip da oyuncu değişiklikleri ile başladı. Galatasaray bu devrede de oyunun denetimini bırakmadı. Yunus’un ceza alanı içerisinde yerde kaldığı durumda hakem penaltı noktasını gösterdi. 53’te Icardi topu ağlara gönderdi: 2-1. Trabzonspor geriye düştükten sonra daha fazla golü düşünse de ileride çoğalmakta zorlandı. Galatasaray ise süratli ataklarla rakip kalede konum aradı. 66’ta Mertens ceza alanı içerisinde vuruşunu yaptı,Uğurcan son anda kornere tokatladı. 70’ten sonra Galatasaray baskısını yeterlice artırdı. Birinci dakikada yediği golün akabinde oyuna yükünü koyan ve rakibine konum vermeyen Aslan alandan 2-1 galibiyetle ayrılmayı başardı. Güçlü hava şartlarına ve maça yenik başlamasına rağmen skoru lehine çevirmeyi başaran Okan Buruk ve öğrencileri üç puandan fazlasını kazandı.

OYUN ADİL DEĞİLDİ (UMUT EKEN)

Trabzonspor ismine mucizevi bir senaryoydu. Abdullah Avcı’nın geçmiş yıllardaki “At ve tut” ideolojisi için düş üzere bir başlangıçtı. Üstelik 12. saniyede. Teknik adamlık mesleğini, oyunu tutup, kendi tabiriyle ‘geçiş oyunu’ üzerine kuran bir hoca için daha güzel senaryo olamazdı. Lakin hiçbir şey eskisi üzere değil. Tarihi şampiyonluk sonrası oyunu, kadroyu, ideolojisini değiştirmeye çalışan Avcı, yapmak istediğinden pişman olmalı. Çünkü, final haftalarının üstesinden gelemediği mesleğinin tepesinde dönem başından bu yana değişimi yönetim edemiyor. Çok sebep var, onlar farklı yazı konusu.

Okan Buruk’a 3 yerli zorunluluğuna karşın kıymetli bir konfor sağlayan isim ise Mauro Icardi. Seferoviç’le başlayıp, kısmen Gomis’le devam ettiği dönemde Icardi’ye sahip olmanın lüksünü yaşıyor. Teknik ve mental manada ekstra bir güce sahip. Saha dışına karşın üstelik! Icardi, alana ayak bastığı günden bu yana tüm atmosferi değiştiren bir marka oldu. Doğrusu esasen öyleydi. Hareketsiz ancak serinkanlı ve iş bitirici. Gol atmasa dahi. Mertens’i kenarda tutup; Kerem, Barış, Rashica, Yunus’u örgütleyen bir merkez o. Mesleklerinin başındaki bu oyuncu kümesi için bir lütuf.

Mourinho’nun teknik adamlık mesleğinin en uygun santrforu Drogba’dan bu manada daha öne çıkan meziyetlere sahip. Çok şey söylenebilir muhtemelen ancak en doğrusu, ‘denge bozucu’ olması. Icardi’nin alanda olduğu hiçbir oyun adil değil!

BRAVO GALATASARAY… (CEM DİZDAR)

Ne Beckenbauer Muslera üzere, ne de Messi Torreira üzere çok itimat kaynaklı, ince işlere girişmezdi. Güney Amerikalılar’ın ortasına topalının dahi dünyayı 7 defa dolaştığı alemde bir de Trabzonlu girdi işe, asistiyle 12. saniyede 1 Uruguaylı attı, 2 Uruguaylı da baktı: 0-1. Şok gol Trabzon’a olumlu güç sağlasa da, Galatasaray umulan seviyede negatif etkilenmedi. Planlı programlı seviyeli futbol gösterisi karşılıklı devam ederken 18’de Kerem aklı, İcardi mühendisliği ve Mertens ustalığı 1-1 beraberliği sağladı. Abdullah Avcı oyun disiplini, dar alanda çoğalma, hamleci rakip beklerin önüne baraj, dalgakıran üzere tedbirler alma, gerçek atılımlar konusunda eksiksiz mimari hazırlamış. Siopis ve Bakasetas çok çalıştı, ağır emek harcadı. Karşılıklı özveri, ciddiyet, azim, uğraş devreyi beraberlikle kapattı.

Her şey hoştu

Okan Buruk dar alanda kısa paslar üretip, çalım atacak Yunus’u oyuna kattı ve meyvesini de aldı. Trezequet taktı penaltı. Bir öbür Güney Amerikalı İcardi 2-1’i sağladı. Uğurhan ve Muslera sakatlanma kıymetine eksiksiz kurtarışlar yaptı. Mertens çıkınca konut sahibinde topu tutacak adam kalmadı ve çok atak yemek zorunda kaldı. Futbol gecesinde herşey üzere galibiyet de hoştu natürel. Bravo Galatasaray…

FIRSATI KULLANAMADILAR (ERMAN ÖZGÜR)

Trabzonspor kendisi için nimet denebilecek formda daha birinci dakikada bulduğu gol ile başladı maça. Ömür’ün çabukluğu ile Torreira küsurunda Gomez’e golü attırması oyunun denetimini elinde tutmak isteyen Trabzonspor için oyunun daha geniş alanda oynanması demekti. Fakat Trabzonspor bu avantajı 18dakika kullanabildi. Galatasaray’ın en değerli silahı İcardi servisi yaptı ve Mertens skoru eşitledi. AbdullahAvcı’nın sağ kenarda Larsen-Lahtimi ikilisi çok zaaflı olunca Galatasaray, Dubois ile vakit zaman tesirli oldu. Oliveira, Barış Alper ve Dubois durumları Galatasaray için kaçan fırsatlar oldu.

Galatasaray istedi

Trabzonspor’da ise Bakasetas, Ömür ve Siopis’e uygun oyunda eşlik eden olmadı. Skor istikrarda olmasına karşın iki teknik yönetici de devre ortası atılım yaptılar. Bu ataklardan karşılık alan Yunus’un yaptırdığı penaltı ve İcardi golü ile Okan Buruk oldu. Trabzonspor bu gole reaksiyon verebilmek için Bakasetas’a eşlik edecek bir oyuncu arasa da bilhassa de Trezequet ve Gomez hiç oralı olmadı. Son kısımda Uğurcan’ın bilhassa Mertens durumundaki kurtarışı kadrosunun maçtan kopmasını engellerken, Abdullah Avcı, Yusuf ve Bartra ile bir atak daha yaptı. Lakin Trabzonspor için bu atılımlar de karşılığını bulmayınca son bir ümitle Umut Bozok ile çift santrfora bile döndü lakin olmadı. Galatasaray denetimli oynamasına karşın gole yakın taraftı. Galibiyeti çok daha fazla istedi ve almayı başardı.

KONTROLÜ HİÇ BIRAKMADI (DENİZ ÇOBAN)

Halil Umut Meler 90 dakika boyunca dengeli bir maç yönetti. Çaldığı çalmadığı düdükler, gösterdiği göstermediği kartlarla oyuncuların itimadını kazandı. Maç uzunluğu oyunun denetimi elindeydi. Maçın 19. dakikasında Gomez’in Nelsson’a faulünden çabucak sonra gerginlikte çıkarttığı iki sarı kart, oyunculara ‘ben buradayım’ bildirisiydi ve maçı eline almasını sağladı.

47. dakikada kaleci Uğurcan ile Abdulkerim’in çabasında iki oyuncu da sakatlandı. Burada bir çarpışma vardı ve iki oyuncu da birbirine ziyan vermemek ismine azami ihtimam göstermişlerdi. 48. dakikada Gbamin’in koluna temas eden topta hakemin devam kararı doğruydu. Oyuncunun kolları doğal pozisyondaydı. 51. dakikada Trezeguet, Yunus’un ayağına denetimsiz biçimde basıyor. Hakem burada hakikat bir penaltı ve beraberinde Trezeguet’e gerçek bir sarı kart çıkarttı. 69. dakikada Trezeguet’in Boey’e faulünde ikinci sarı kart beklentileri oldu fakat bu durumda ikinci sarı kart gerekmezdi.

HAKKIYLA BAŞKAN (TUNÇ KAYACI)

Geçen dönem 90’da Taylan’ın yaptığı geri pası dün gece Torreira 15. saniye de yaptı ve Trabzonspor maça 1-0 galip başladı. Fakat Galatasaray evvel oyunda dengeyi kurdu ve akabinde Mertens ile şık bir golle beraberliği yakaladı. Birinci yarıda Trabzonspor öne geçmenin avantajını kullanamadı ve rakibinin oyunu domine etmesine pürüz olamadı. Trabzonspor kanatlardan gelen Galatasaray hamlelerine karşı güzel savundu fakat orta alan hakimiyeti bir türlü ele geçiremedi. İkinci yarıya Okan Buruk, Berkan ve Yunus’la başladı. Bir manada Buruk birinci yarıda çok koşmalarına karşın verimlilikleri düşük iki isim Toreira ile Barış Alper’den şad olmadığını gösterdi bu değişiklikle. Baskı futbolu Yunus’un düşürülmesiyle penaltıyı getirdi ve İcardi nefis bir vuruşla ekibini öne geçiren isim oldu.

Herkes gayret ediyor

Hep söyleriz generallerin yanında askerler de olacak bir grupta, Sarı-Kırmızılı takımda generallerde yani yıldızlar da askerler üzere çaba ediyor. Bunun en hoş örneği Muslera’nın sakatlanıp, çıktığı konumda hava topunu uzaklaştıran isim İcardi’nin olmasıydı. Skora bakmaksızın 90 dakikayı tahlil yaparsak Galatasaray dün gece liderlik koltuğunda hakkıyla oturduğunu oynadığı müspet futbolla gösterdi. Trabzonspor İçin daha evvel kaybettiği deplasman maçlarına nazaran daha dirençliydi oyuna skor üstünlüğüyle başlamasına karşın moral üstünlüğü ele alamadı futbol olarak diyebiliriz.

İŞİN SIRRI İSTİKRARDA (CEM DİZDAR)

Açılışa gol yiyerek başlayan Galatasaray, birinci devre maçın hakimi göründü. Gol dışında yapabilecekleri iki, üç durum buldularsa da daha fazlası Siopis gücüne takıldı. İkinci devreye ceza alanı kenar ve içinde hareketli olabilecek Yunus Akgün’ü oyuna atan Okan Buruk, bu kararını bir penaltıyla ödüllendirdi.Çünkü oyun Trezequet’yi daima geri koşmaya zorluyordu ve o da ‘’yüksek tansiyon’’ halindeyken fark edemediği bir penaltıya sebebiyet verdi. Maç uzunluğu grup istikrarını koruyan konut sahibi hem atak edip hem alanını gerçek savundu. Maçın başındaki baskı dışında Trabzonspor’un olgun hamle örgütlemesine ya da ‘’kapıp kaçması’’na dair tüm tedbirleri alan Galatasaray, bilakis atağa hem olgun hem de sayısal olarak fazla çıkan taraftı.

3. parametreyi unutmayalım

‘’Hakem niyeti’’ tartışmaktan başını kaldıramayan ‘’Süper Lig’’de Galatasaray oyun olarak mevcutların en güzeli. Kimi bunu teknik adama, birçok transferlere; münasebetiyle yüksek profilli futbolculara bağlıyor. İkisi de gerçek kuşkusuz lakin üçüncü parametre olan ‘’ligin cılızlığı’’ ve rakiplerin güçsüzlüğünü de ihmal etmemek gerek. Geçen dönemin şampiyonunun tüm gol ihtimallerini maçın sonuna ‘’saklamış’’ olması üzücü olmayan bir gösterge sayılabilir mi sizce? Neresinden baksanız liderliğin usulüne uygun bir oyun oynadı Galatasaray. Kazandı… Bunu da epeydir oynadığı istikrarlı oyuna borçlu kanımca.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu