Spor

Galatasaray Lideri Dursun Özbek’ten transfer açıklaması!

Galatasaray Divan Konseyi Ocak Ayı Olağan Toplantısı, Nef Stadyumu’nda yapıldı. Toplantının açılış konuşmasını yapan Galatasaray Spor Kulübü Lideri Dursun Özbek, idare heyetinin çalışmaları ve projeler hakkında üyelere bilgiler aktardı.

İlk olarak gelirler hakkında konuşan Özbek, “Başkanlığım dönemimde naklen yayın ihalesinde, Kulüpler Birliği olarak birlikte çalıştık. 500 milyon Dolar mertebesinde bir naklen yayın geliri planladık ve mutabakat o denli imzalandı. Bugün geldiğimiz noktalar yaklaşık 120 milyon Dolar çerçevesinde. Sponsorluk gelirlerimizde düşüş var. En değerli katkıyı veren kısımlar, göğüs reklamı, stat isim hakkı gelirleri; göğüs sponsorluk gelirleri, geçtiğimiz yıllardan geliyor ve yapılan TL mutabakatları çerçevesinde de sayılar enflasyona yenik düştü. Biz bunları yenileyebilirdik. Geldiğimiz günden beri ve hala süren çalışmalar çerçevesinde maalesef istediğimiz sayılara ulaşacak yenilemeyi yapamadık. Birinci fırsatta stat isim hakkı ve forma reklamını arttırmak için faaliyetlerimizi hiç eksiltmiyoruz. Bir evvelki dönem gösterdiğiniz performansı, ilgili firmaya gittiğiniz vakit anlatmanız gerekiyor. Beşerler da bir evvelki performansınıza bakarak kararları veriyorlar. Burada da düşüşümüz var. Hasılatlarımızı etkileyen hususlardan bir tanesi loca ve VIP satışları; bu yılki başarımızdan başka olarak, geçen yılki durum değerlendirildiğinden istediğimiz seviyeyi tutturamadık. Gelirlerimizi etkileyen konu oldu” tabirlerini kullandı.

“Galatasaray başkanlığı ağlama yeri değil”

Kulüplerin gelirlerinde dijital ortamın çok kıymetli yer edindiğini aktaran Lider Özbek, “Son 5 aydır muazzam bir gayret veriyoruz. Son devirlerde büyük gelirler sağlayan, büyük yarar sağlayan bir ortam. 5 aydır uğraştığımız şeylerin başında gün çok mutabakatlardan kurtulmak vardı. Saha kenarındaki LED ekranlar gün çok mutabakat ile yapılmış. Amacım kimseyi şikayet etmek değil, faaliyetlerimizin nasıl yürüdüğünü anlatmaya çalışıyorum. Gün aşırılık sıkıntımızdan kurtulduk fakat 5 ayımızı aldı. Çok büyük katkı verecek projelerle, yakında bu muştuları vereceğiz. Saha kenarında LED ekran reklamı, senede 70-80 milyon TL’yi bulacak ortalama. Uzun bir müddet görüşme sonrası iptalini yaptık. Token gelirleri, iktisadın, piyasanın getirdiği koşullar nedeniyle o da yok. Galatasaray başkanlığı ağlama yeri değil. Bu kulübü layık olduğu formda direktörüz gerekiyor. Galatasaray Sportif A.Ş. tıpkı takım ile uğraş etme durumunda dahi, 50 milyon Euro eksiğiniz var” açıklamasında bulundu.

“5-6 futbolcumuza transfer teklifi var”

Futbol ekibinin başarılı olmasından ötürü futbolculara gelen tekliflerin arttığına vurgu yapan Lider Özbek, “Ben ve arkadaşlarım bunu hiç hissettirmeden, gündeme getirmeden, muvaffakiyet odaklı, Cumhuriyet’imizin 100. yılında amacımızı hiç değiştirmedik. Ama Galatasaray, yüklendiği misyonlar çerçevesinde hiçbir vakit bu türlü olamaz. Galatasaray’ın sportif manada eksiklerini gözetmeden çalışıyoruz. Mağazacılıkta satışlarımız yeterli, âlâ bir ekip kurduk. Gelirlerimiz de artmış vaziyette. Futbol kadromuzun başarılı yürüyüşü sayesinde futbolda bedelimiz giderek artıyor. Dönem başında dünya piyasalarından 1 futbolcumuza talep vardı. Bugün 5-6 futbolcumuza hatırı sayılır transfer talepleri var” cümlelerine yer verdi.

https://www.instagram.com/p/Cn1jh36qwDo/

Altyapı için tesisler yenileniyor

Galatasaray’ın altyapısı için değerli çalışmalar yürüttüklerini lisana getiren Özbek, şunları söyledi:

“Esas faaliyetlerimizden para kazanamıyoruz. Temel faaliyet futbol; ben ve idare konseyi arkadaşlarım bu mevzu üzerine eğildiler. Bilhassa altyapı ile ilgili büyük çalışmalarımız var. Önümüzdeki hafta son derece doyurucu halde yeni scout takımı, Erden Timur tarafından ayrıntılı anlatılacak. Önümüzdeki hafta sizi bilgilendireceğiz. Tesisleriniz olması lazım. Gidin bakın, Florya’daki tesislerimiz ne vaziyette. Tekrar tesisleşme olayı en kıymetli faaliyetlerimiz ortasında yer alıyor. Gayrimenkul projelerimizi geliştirdik. GS Leo Residence’ın yüzde 70’i lansman günü satılmıştı. Yüzde 30’unu da önümüzdeki günlerde satışa çıkaracağız. Önümüzdeki devirde tablolarımız çok farklılaşacaktır. Elimizden gelenin en güzelini yapmak için çalışmalarımız devam ediyor. Torunlarımıza daha yeterli bir Galatasaray bırakmak için çalışıyoruz. Sürdürülebilir sportif başarılara taşıyacak gücümüz var.”

Florya’nın tapusu alınıyor

Projelerle ilgili son bilgileri de paylaşan Lider Özbek, “Mecidiyeköy projesi; gereken finansman takviyesi verecek en kıymetli proje. Mali tablomuzu, herkesi mutlu edecek Florya projesi. Bu proje aslanlar üzere yürüyor. Yalnızca prosedür çerçevesinde çalışmalar sürüyor. Florya’nın tapusunu 1-2 hafta içinde alacağız. Galatasaray’ın sportif faaliyetlerini sürdürülebilir hale getireceğiz. Bugüne kadar verdiğiniz dayanağı sürdürmenizi istiyorum. Projelerimizi peşi sıra sürdürüyoruz. Kemerburgaz Tesis projemiz; temel para kazanmanın faaliyetleri çerçevesinde akademi var. Bugünkü tesislerimiz kâfi değil. Kemerburgaz, altyapıya hizmet verecek ve A gruba hizmet verecek. Önümüzdeki günlerde bir temel atma merasimi ile oradaki faaliyetlerimiz sürat kazanacaktır. Kemerburgaz projesi olmazsa olmazımızdır” diye konuştu.

https://www.instagram.com/p/Cn1e9H1qUNF/

“Doğruları söylemeye devam edeceğiz”

Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu’na (PFDK) sevk edilmesi ile alakalı ise Özbek, “İnanıyorum ki Cumhuriyet’in 100. yılında şampiyon olmak en çok Galatasaray’a yakışacak. Verdiğimiz uğraş yalnızca Galatasaray’ın şampiyon olması için değil. Türk sporunda herkese adalet getirilmesi için çalışıyoruz. Ezeli rakibimiz Fenerbahçe ’yi alanında 3-0 yendik. Olayı saha dışına çıkarmaya çalışıyorlar. Bugün PFDK’nın beni disipline sevk ettiğini öğrendim. Ne yaparlarsa yapsınlar biz sonuna kadar doğruları söylemeye devam edeceğiz. Biz birlik epey başarılarımız artıyor. Muvaffakiyetler epey da dört bir yandan topyekûn hücumlar oluşuyor. Tüm bu taarruzlara karşı topluluğumuz olarak dimdik durduğunuz için sizlere ve topluluğumuza teşekkür ediyorum. Hayatımın hiçbir devrinde kendimi bu kadar güçlü hissetmedim. Bu takviyenin büyüklüğü için tüm Galatasaray topluluğuna teşekkür ediyorum. Hepinize ne kadar teşekkür etsek azdır. Çocuklarımıza, gurur duyacağımız Galatasaray bırakmak için daima birlikte çalışacağız. Oluşturduğumuz sevgi ortamı için gurur duyacağız” halinde konuştu.

İHA

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu