Spor

Adana Demirspor – Fenerbahçe maçına damga vuran tartışmalı durumları değerlendirdiler! Verilen & verilmeyen penaltılar, VAR’dan dönen gol, kırmızı kart…

Süper Lig’in 22. haftasında Fenerbahçe, deplasmanda karşılaştığı Adana Demirspor ile 1-1 berabere kaldı. Müsabakanın hakemi Ali Palabıyık ve takımının kararları büyük tartışma yarattı.

SELAHATTİN BAKİ’DEN SERT AÇIKLAMA

Fenerbahçe İdare Şurası Üyesi Selahattin Baki; müsabakadan sonra açıklamalarda bulunurken, “Kısa ve net konuşacağım. Soru almayacağım. Bu akşam yalnızca bu dönemin değil son 4-5 dönemin özetini gördük. Ali Palabıyık, çok net söylüyorum, Fenerbahçe’ye operasyon yapmak için vazifeli gelmiştir bu maça. Beden lisanı, verdiği vermediği tüm kararlarda her şey ortada. Bir ekip, daha fazla nasıl katledilebilir? Öbür örneği varsa konuşalım. Başta Fenerbahçeliler olmak üzere tüm futbolseverler düzgün hatırlar. Ivan Bebek diye onur mahrumu, haysiyet mahrumu bir hakem vardı. Ali Palabıyık’ı tebrik ediyorum. Onun da önüne geçti” tabirlerini kullandı.

FENERBAHÇE’DEN PAYLAŞIM

Karşılaşma sonrası Fenerbahçe’nin resmî hesabından yapılan paylaşımda ise büyük harflerle, “OFSAYTIMSI İLE BAŞLAYAN SÜREÇ “ELİMSİ” İLE DEVAM ETTİ! BU DÖNEM BİTECEK FAKAT BU TÜRLÜ BİTMEYECEK! VAR’I HAKEMİ, MHK’SI RAKİPLERİ… KURULAN İTTİFAKLARI, BOZACAĞIZ OYUNLARINI!” sözlerine yer verildi.

İŞTE MÜSABAKANIN TARTIŞMALI DURUMLARI

Yayıncı kuruluş beIN SPORTS’ta Trio grubu, Adana Demirspor – Fenerbahçe maçındaki hakem kararlarını kıymetlendirdi. İşte Lale Orta’nın MHK başkanlığı misyonu nedeniyle ayrıldığı ve müellifimiz Deniz Çoban’ın Bülent Yıldırım ile birlikte yorumlarıyla masaya yatırılan Adana Demirspor – Fenerbahçe maçının tartışmalı pozisyonları…

14. dakikada Mert Hakan Yandaş’ın iptal edilen golünde karar gerçek mu?

Deniz Çoban: Ele temas varsa bu golün iptali gerçek, ele temas etmediyse natürel ki yanlış. Siz de izlediniz, ben de izledim. Çok izledik. Ne görüyorsunuz hocam?

Bülent Yıldırım: Birincisi, başta birinci vurduğu anda ele bir temas kelam konusu değil. Eli pas geçiyor. Top yere vurduktan sonra benim hissiyatım, top yerden sektikten sonra ele temas olduğu istikametinde. Lakin burada Görüntü Hakem için mevzu şu; Ben bunu ispat edebiliyor muyum? Elimde bu türlü bir açı var mı? Derhal taramaya başlarsınız. Artık ben, elle oynama tespitini arıyorum. Eldeki bütün dataların akılda bir şey kalmasın diye teorik kısmını izah ettik. Artık de burada bir elle oynama var mı yok mu ona bakıyoruz içtenlikle. Ben alandan gelen birisi olarak ele temasın yerden sektikten sonra olabileceğini tabir edeyim. Lakin bütün açıları değerlendirdiğim vakit ortada somut bir ispat var mı? Orada soru işaretim var. Hissiyat açısından alandan gelen biri olarak burada bir elle oynama olduğunu düşünüyorum. Fakat Görüntü Hakem tekniği açısından benim taradığım, gördüğüm hiçbir açıda ben, bunu ispat edemedim. Şayet Görüntü Hakem Odası’nda bu türlü bir tespit varsa bunu kamuoyu ile paylaşsınlar. Zira bu, nitekim çok değerli bir durum. Herkes aydınlansın, herkes rahatlasın. Özet; elimizde sahip olduğumuz tüm açıları taradığımda ele temas olabileceğine ait önemli bir kuşkum var fakat elimde bunu delil olarak kamuoyuna sunup da, ‘Burada kesin ele temas var’ diyebileceğim bir açı üzülerek tabir etmeliyim ki görmüyorum. Bu durumda ne olur pekala? Şayet ispat yok ise Görüntü Hakem, sürece dahil olmamalı. Şayet delil var ise kendisini kutlarız ve federasyonumuz da bizimle paylaşırsa şeffaflık manasında bedelli bir hizmet yapmış olur. Fikrim bu.

Deniz Çoban: Mert Hakan’ın eline dikkat etmenizi istiyorum. Elinin fiziken üst yanlışsız bükülmesi mümkün değil. Elinin top temas ettiği için üste gerçek büküldüğünü düşünüyorum. Ben burada bir ele temas görüyorum kendi adıma. O yüzden Görüntü Yardımcı Hakem açısından burada bir sorun olmadığını düşünüyorum. Elinin üst hakikat büküldüğünü, ele temas görüyorum.

Bülent Yıldırım: Önemli kuşku var mı? Var. Lakin elimdeki mevcut materyalden ortaya net bir kanıt koyamıyorum.

Deniz Çoban: Söylediğiniz şey çok bedelli. Görüntü Yardımcı Hakem Odası’nda bu elle oynamayı kanıtlayan manzara, hangi imajsa onun paylaşılması kamuoyuyla bütün tartışmaları bitirir.

Deniz Çoban: Yani gözüm beni yanıltmıyorsa ben eline geldiğini görüyorum. Burada bir kusur yok üzere geliyor bana.

Bülent Yıldırım: Teorik kısmını izah ettik. Bilerek elle oynama yok, varsa kazara oynama var. Ele temas varsa iptal gerçek. Ele teması mevcut açılardan ispat edemiyorum. Görüntü Hakem, öteki bir şey gördüyse ve futbol federasyonumuz bunu paylaşırsa çok rahatlatıcı olur.

Deniz Çoban: Bu, yalnızca bir görüş. Konumun doğruluğunu ispatlamak açısından değil. Tahminen de ben yanıldım. Güya Mert Hakan’ın, ‘Elime geldi evet fakat ne yapabilirdim?’ üzere de bir vücut lisanı vardı. Yanılmış da olabilirim. Asla da Görüntü Hakem, bir kusur yaptıysa Mert Hakan’ın o denli bir vücut lisanı kullanması bu yanılgıyı kapatmaz. Görüntü Yardımcı Hakem’in kanıtı bulup ona nazaran müdahale etmiş olması gerekir.

23. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği durumda devam kararı yanlışsız mu?

Bülent Yıldırım: Bu karşılaşma özelinde karmaşa ve kaosun başladığı dakika olarak not aldım. Zira bu tip korner atışlarında yahut yandan özgür atışlarda içeride bu tip fizikî çaba başladıysa hakemin bir halde hemen tedbir alması beklenir. Artık burada top yandan geliyor. Badou Ndiaye, Batshuayi ile eşleşmiş durumda. Bir yoklama atıyor. ‘Yoklama’ diyelim buna. Rakibiyle ikili bir uğraş. Çok yeterli niyetli görmüyorum. Batshuayi de top oyuna girdikten sonra bunu göstermek için kendini kolay bırakıyor. Fakat burada sorun ateşlendi. Burada bir penaltı yok lakin hakemin maçı okuması manasında zaafiyet burada başladı.

Deniz Çoban: Buna ‘net penaltı’ diyemem. Batshuayi, sahiden kendini çok kolay yere bırakıyor fakat bu maçtaki yaşanan tartışmaların başlayacağı durum tahminen de burası. Burayı tesirli bir halde geçemedi. Buradaki karara ben de hakikat diyebilirim fakat tesirli geçemedi, uyaramadı, ‘ben buradayım’ diyemedi.

25. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği konumda devam kararı hakikat mu?

Deniz Çoban: Bir gerisinden gelen korner… Burada yeniden tıpkı iki oyuncu…

Bülent Yıldırım: Uyarmadığınız için Badou; bir yaptı sorun yok, iki yaptı sorun yok, üç yaptı sorun yok ve dördüncüde futbol sporundan çıkarak güreş sporuna geliyor.

Deniz Çoban: Beyaz forma gözüküyor. İki el önden kavuşup Batshuayi’yi sarmış. Karşılıklı bir çekme de değil.

Bülent Yıldırım: Hakemin görüş uzaklığında öteki tıp bir spor var.

Deniz Çoban: Top, Batshuayi’ye geliyor. Bir durumun ihlal mi değil mi olduğuna bakarken oyuncunun bir sonraki atağını engelledi mi, avantajını elinden aldı mı diye bakıyoruz. Top Batshuayi’ye gelecek altı pas üzerinde. Bundan daha büyük bir avantaj olur mu? Benim açımdan bu; tartışmasız, çok açık bir penaltı.

Bülent Yıldırım: Çok açık bir penaltı olduğu fikrindeyim. Yalnızca penaltı değil sarı kart da gerekir. Sportmenliğe alışılmamış tutma ve forma çekmeden ötürü… Badou N’Diaye’nin iki dakikadır görmediği sarı kartı artık bu konumda verilen penaltı ile görmesi gerekiyordu. Çok net bir durum bu. Hakem ile Görüntü Hakem ortasında nasıl bir diyalog geçti bilmiyoruz. Faal oyun bölgesinde kaba bir çekme olduğu için Görüntü Hakem’in de burada müdahil olması gerekirdi.

28. dakikada Adana Demirspor’un kazandığı penaltıda karar yanlışsız mu?

Bülent Yıldırım: Penaltıda kuşku yok. İrfan Can, sol kolunu açarak doğal olmayan bir formda o riski alarak gelmiş. VAR müdahalesi %100 yanlışsız. Katılmadığım tek kısım; bu kaleye atılmış bir baş vuruşu değil, geriye aşırtmaya çalışma ve burada sarı kartın yanlış olduğunu düşünüyorum.

Deniz Çoban: Bence de penaltıda bir sorun yok fakat gösterilen sarı kart, bence de gereksiz.

40. dakikada Altay Bayındır’ın topu eliyle aldığı noktada bir sorun var mı?

Bülent Yıldırım: Onyekuru’nun önüne çalışılmış uzun bir pas atılıyor. Ofsayt kelam konusu değil. Altay, risk almamak için geriye yanlışsız büktü dizini. Onyekuru ayağını uzatınca tuttu. İspatlar futbolda çok kıymetli. Ceza alanı dışında aldığına ait hiçbir bilgi kelam konusu değil. Çizgiler sınırladığı alana dahildir. Hasebiyle ben bu elle oynamada topun tamamının ceza alanı dışında tutulmadığı kanısındayım. Onyekuru, topa uzanmaya çalışırken Altay, bekleyip artık alacak. Onyekuru da ayağını çekecek.

Bülent Yıldırım: Artık devam edelim. Altay, bir ihlale sebebiyet vermeyerek topu kurtardı. Onyekuru da ayağını uzattı. Bu, yalnızca atağın sağa hakikat başlangıcını geciktirmek. Yeniden umut vadeden bir durum yok zira top sağ kanatta, sağ kanat oyuncusuna atıldı. Bir stoper değil, bir atak oyuncususunuz. Bu da yalnızca bir faul. Münasebetiyle burada diğer bir şey, kartı gerektiren bir ihlal yok.

Deniz Çoban: Ben de bu durumda bir sorun olduğunu düşünmüyorum.

45+2. dakikada Michy Batshuayi’nin penaltı beklediği durumda devam kararı gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Yeniden N’Diaye ile Batshuayi… Burada kolay bıraktığını düşünüyorum. Ben, burada bir ihlal görmüyorum. Gidebilecekken hakeme göstermek için geriye yanlışsız bırakıyor kendini. Hakem de bir türlü tedbir almadığı için aslında bu ikili bayağı bir eşleşti birinci yarı.

Deniz Çoban: Bir yerde bu eşleşmenin bir tahlilini bulması lazımdı. Birinci yarı bitiyor ve Ali, tahlilini bulamadı.

45+3. dakikada Enner Valencia’nın penaltı beklediği durumda devam kararı gerçek mu?

Bülent Yıldırım: Enner Valencia, bir feyk attı. Dönmeye çalışırken zati temas hassasiyeti yüksek. Akintola da ayağı yerdeyken topa hakikat uzatıyor. Valencia da birebir esnada topu çevirmeye çalışıyor. Top için çaba. Valencia’nın kolay bıraktığı fikrindeyim. Bence devam kararı hakikat. Bir ihlal görmüyorum.

Deniz Çoban: Bence de devam kararı hakikat.

69. dakikada Samet Akaydın’ın penaltı beklediği durumda devam kararı yanlışsız mu?

Deniz Çoban: Penaltı için bir atılımın dikkatsiz olması kâfi. Denetimsiz de olursa sarı kart getirir. Belhanda, topa yükseliyor ve devamında ikisi birden yerde kalıyor.

Bülent Yıldırım: Şu öndeki tutma var ya iki elle, futbolun hudutlarını aşmış bir şey. Rossi, topun olduğu yere giremiyor bile. Tekrar tek taraflı bir kucaklama. Rossi gidemiyor. Bunu görse hakem, aslında bu da penaltı.

Bülent Yıldırım: Ceza alanı içerisinde bu üslup düzgün yükselerek riskli bir atak yapıyorsanız o topa vurmayı başaracaksınız. Bu, kaleci için de geçerli ilgili defans oyuncusu için de geçerli. Belhanda, topa temas edemiyor. Bakalım nasıl yükselmiş? O ayağın orada ne işi var, niçin uzanıyor? O diz niçin riskli atakla geliyor? Diz, omuza vuruyor. Topa vuramıyorsunuz. El, rakibin yüzüne geliyor. Bir de inerken rakibin üstüne düşüyorsunuz.

Deniz Çoban: Rakibin üzerine sıçrıyor. Rakip yükselemiyor, topa ulaşamıyor.

Bülent Yıldırım: Bu bir ihlal, bu bir penaltı.

Deniz Çoban: Benim açımdan da bu, net bir penaltı. Oyuncu yükselirken rakibinin üzerine gerçek sıçrıyor. Kabul edelim erken sıçradı ki erken sıçradıysan topa vur. Fenerbahçeli oyuncu, kambura falan da yatmıyor. Samet, olabildiğince dik ve gayesinde top var. Diziyle rakibinin üzerine geliyor. Artık bundan sonra Fenerbahçeli oyuncu dik duramıyor. Belhanda, topla oynayamıyor ve rakibinin üzerine düşüyor. Aldığı darbeden ötürü Samet, eğilmek durumunda kalıyor. Bunun da penaltı olması gerektiğini düşünüyorum.

81. dakikada Adana Demirspor lehine verilen penaltı kararı hakikat mu?

Bülent Yıldırım: Bu penaltıda kuşku yok. Altay, ‘Ben elimle bir şey yapmadım hocam’ diyor. İtirazı uzattığı için de sarı kart görüyor. Biraz evvel rakip ceza alanı içinde Samet’e yapılanın gibisi… Gidip tak rakibe çarptınız. Bu türlü bir giriş yok. Bu riski aldıysanız o topa vuracaksınız Altay kardeşim. Svensson topla oynadıktan sonra fizikî darbe. Çok net bir penaltı. Sarı kart da itirazdan ötürü yanlışsız.

Deniz Çoban: Adana Demirspor’un ne birinci penaltısına ne ikinci penaltısına bir şey söylenebilir. İkimizin ortak fikri olan konumlar için söylüyorum ki bu dakikaya gelen kadar Fenerbahçe’ye de iki penaltı verilmesi gerekirdi. Altay da itirazdan sarı kart görüyor. Hakem, ‘Geç kalene’ diyor geçmiyor. ‘Geç kalene diyor’ geçmiyor ve itirazdan ötürü sarı kart görüyor.

90+11. dakikada David Akintola’nın Miha Zajc’a müdahalesinde devam kararı gerçek mu?

Deniz Çoban: Benim açımdan net bir faul ancak Ali Palabıyık, ‘oyna’ diyor. Kuşku var mı faulde?

Bülent Yıldırım: Tartışılacak bir şey yok burada. Miha Zajc, çalımı attıktan sonra Akintola, rakibe yönelik bu hamleyi yapıyor. Bu hareket, net faul.

Son düdüğün akabinde Jorge Jesus’a gösterilen kırmızı kart gerçek mu?

Deniz Çoban: Jorge Jesus, alana giriyor. Ben o denli çeviri edeyim ki tahminen öbür bir şey diyor lakin ‘Ben oradan görüyorum, sen oradan göremiyorsun’ diyor herhalde.

Bülent Yıldırım: Ne konuşulduğunu bilmiyoruz, ilgili raporlardan göreceğiz. Oyun kuralları kitabına nazaran ben buna düz bakacağım. Şu müellif, futbol his oyunudur. His yoğunluğu olan bir oyun olsa da itiraz etmek için oyun alanının içine girip, vücut lisanında bulunup hakemi protesto ettiğinizde kural kitabında bunun karşılığı kırmızı karttır.

Deniz Çoban: Fenerbahçe Teknik Sorumlusu, bunu yaptı demiyorum lakin kural kitabındaki karşılığı şu; çatışmacı formda yani onu vücut lisanıyla itiraz etmek olarak söz ediyorlar ki girer itiraz ederseniz karşılığı kırmızı karttır. İtirazında haklıdır. Çok net bir faul atlanmış. Yaptığı aksiyonun karşılığı da kırmızı karttır.

Bülent Yıldırım: Kural koyucu ona bakmaz. Kural koyucu resme bakar.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu