Haberler

Stefan Kuntz, Arjantin – Fransa finalini FANATİK’e yorumladı! (Dünya Kupası Final Maçı)

2022 FIFA Dünya Kupası Final maçında Arjantin ile Fransa karşı karşıya gelecek. A Ulusal Futbol Grubu Teknik Yöneticisi Stefan Kuntz, heyecanla beklenen final maçı öncesi FANATİK’e konuştu.

KUNTZ FAVORİSİNİ AÇIKLADI

Arjantin – Fransa maçı hakkındaki yorumlarını paylaşan deneyimli teknik adam, favorisini ve kalbinden geçen kadrosu açıkladı.

‘Onun için her şeyi yapacaklar’

Nasıl bir final bekliyorsunuz? Sizce kupayı almaya daha yakın taraf hangisi? Arjantin mi yoksa Fransa mı?

Güzel bir final maçı izleyeceğimizi varsayım ediyorum. Şimdiye kadarki müsabakalarda hem Arjantin’in hem de Fransa’nın farklı taktik tarzlarla oynayabildiklerini gördük. Bu değerlendirmemin gerek defansif gerekse ofansif istikametten geçerli olduğunu söyleyebilirim. Organizasyonel maharet ve grup olarak baktığımız vakit, final maçında Fransa’yı az bir farkla da olsa favori görüyorum. Bir futbol romantiği olarak konuşursam ise Dünya Kupası’nın Messi ve arkadaşlarının ellerinde yükseldiğini görmek isterim. Arjantinli oyuncuların Messi’nin bu kupayı kazanabilmesi için her şeyi yapacaklarına inanıyorum.”

‘Egosu yükselirse, kenara alabilir’

Fransa’nın bu kadar sakat oyuncusu olmasına karşın oyunu daima domine etmesi sizi şaşırttı mı?

Bir genelleme yapacak olursak, Fransa’nın en yetenekli oyunculara sahip olduğunu söylememiz gerekir. Hatta Fransa A Ulusal Kadrosu bir yana, Fransa Ümit Ulusal Takımı’nın bile Avrupa’nın en bedelli 21 yaş altı ulusal ekibi olduğunu görüyoruz. Ekip kıymeti olarak, İngiltere’den de Almanya’dan da ve Avrupa’nın öteki ülkelerinden çok yukarıdalar.

Peki bu manaya geliyor? Çok fazla sayıda dayanılmaz yetenekli futbolculara sahipler. Fransa’nın yetenekli futbolcuları eğitmek için özel bir sistemi var ve artık de geçmiş yıllarda ektikleri tohumların meyvelerini topluyorlar. Alışılmış tüm bunlar teknik yöneticiye de çeşitli kolaylıklar sağlıyor. Örneğin, kadro dizilişini çarçabuk değiştirebiliyor. Farklı oyunculara forma talihi verme imkanı bulunduğu için grup ruhunu güçlü tutması da kolaylaşıyor. Öte yandan, ekibin büyük ve deneyimli oyuncularından birinin egosu çok yükselirse, teknik yönetici onu kenara daha rahat alabilir, zira ardında bekleyen oyuncu yetenek bakımından başkasından çok da altta değildir.”

‘Diğerleri bundan yararlanabilir’

Fransa’nın en değerli ismi tekrar Kylian Mbappe olacak. Mbappe için yorumunuz?

Elbette, Mbappe fark yaratan futbolculardan bir tanesi. Lakin ben, Antoine Griezmann’ın performansından çok etkilendiğimi söylemeliyim. Zira çok hareketliydi ve çok koştu. Fransa’nın bütün oyuncuları, egolarını geri planda tutarak kadro muvaffakiyetini ulaşılması gereken temel amaç olarak önlerine koydular. Ekipteki herkes, taktiksel açıdan kendisine verilen misyonu yerine getirdi. Hatta pek sevmedikleri şeyleri dahi ekibin başarısı için yaptılar. Griezmann da bu bahsettiğim bahisler için çok etkileyici bir örnek teşkil etti.

Fransa’dan konuşurken, Olivier Giroud’dan kelam etmezsek olmaz. O da turnuva boyunca çok başarılıydı. Sonra, Fas maçında oyuna girdikten yaklaşık 45 saniye sonra gol atan Eintracht Frankfurt’tan Randal Kolo Muani’yi izledik. Şayet Fransa’da Mbappé üzere bir oyuncu varsa, doğal olarak Arjantin savunmacıları ona konsantre olacaklardır. Bu durum da haliyle öteki oyuncuların daha fazla alan ve fırsat bulmasına imkân tanıyabilir.”

“Onları izlemek harika”

Arjantin ve Lionel Messi’nin performansını nasıl buldunuz?

“Messi’yi tanım etmeye gerek yok. Messi özel bir futbolcu. Çok çalışkan bir futbolcu olmasa da tarihte daha evvel görülmemiş bir yeteneğe sahip. İlah uygun ki ona bu yetenekleri vermiş. Herkes şunu biliyor ki Messi, kadro savunmasına çok büyük katkı sağlamıyor. Lakin atak tertibi için yaptıkları öylesine bariz, öylesine unutulmaz ki… Bilhassa de yarı final maçında Arjantin’in üçüncü golünden evvel Julian Alvarez’e yaptığı asist… Bu cins hareketler, lakin bedeniniz ve hünerleriniz müsaade veriyorsa yapabileceğiniz şeyler. Doğal ki Messi’nin oyun okuma marifeti ve sezgileri de yüksek.

Finalde tüm bu büyük ve çok kaliteli futbolcuları izlemek şahane olacak. Kimin kazanacağını hakikaten çok merak ediyorum. Dünya Kupası şampiyonu, seri penaltı atışları sonrasında belirlenebilir. Bunu da çok uzak bir ihtimal olarak görmüyorum.”

FANATİK ÖZEL / Davet Davran

Milli Grubun Yeni İşvereni: Stefan Kuntz

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu