Haberler

Raymond Domenech’in Türkiye şaşkınlığı

2004-2010 yılları ortasında Fransa Ulusal Takımı’nı çalıştıran, kadrosuyla 2006 Dünya Kupası’nda final oynama muvaffakiyetini gösteren, ulusal kadronun başında Michel Hidalgo ve Didier Deschamps’tan sonra en çok maç kazanan 3. teknik adam olan Domenech, Spor Arena’ya konuştu.

“KYLIAN MBAPPE, İLERİDE DÜNYANIN EN YETERLİ OYUNCUSU UNVANINI ALACAK”

Dünya Kupası’nda final oynayan Fransa Ulusal Grubunun uğraşını, Didier Deschamps’ın idaresini ve Kylian Mbappe’nin performansını kıymetlendirir misiniz?

Didier Deschamps daha evvel hem futbolcu olarak hem de teknik yönetici olarak dünya şampiyonluğu yaşamış büyük isim. Şu anda birçok ülkenin ulusal kadrosunu çalıştıran hocalar değerli isimler; ancak Didier Deschamps hem oyuncu hem de teknik yönetici olarak dünya şampiyonluğu yaşamasıyla başkalarından ayrılıyor. Kendisi daha evvel Marsilya ve Juventus üzere değerli ekiplerde da oynadı. Münasebetiyle gerçek yerde bulunan gerçek bir insan olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bilhassa her iki yılda bir birtakım oyuncuların değişmesine karşın Fransa Ulusal Takımı’nın uygun sonuçlar almaya devam etmesi kendisinin, işinde ne kadar güzel olduğunu gösteriyor. Hasebiyle, Didier Deschamps’ın ulusal ekip için harika bir isim olduğunu söyleyebilirim.

Kylian Mbappe için ise şunu diyebilirim, Dünya’nın en çalışkan oyuncusu olmayabilir; fakat gol atılması gerektiğinde kadrosu asla yüz üstü bırakmıyor. Ne vakit gol atmak istese doğal bir biçimde bunu gerçekleştirebiliyor ve performansı çok istikrarlı. Ayrıyeten çok süratli ve yakalaması imkânsız denebilir. İlerleyen yıllarda Dünya’nın en güzel oyuncusu unvanını alması olası bir oyuncu.

https://www.instagram.com/p/CnB0zUSqupg/

“BAŞARILARI KÜÇÜMSENEMEZ, TURNUVANIN EN GÜZEL GRUBU ARJANTİN’Dİ”

Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin’in performansını nasıl değerlendiriyorsunuz? Bilhassa rekorlara imza atan Lionel Messi’nin performansı hakkında neler söylemek istersiniz?

Fransa ve Arjantin ortasındaki en kıymetli fark Fransa’nın tek bir oyuncuya dayanmaması. Mesela Mbappe oyunun son anına kadar ekip oyuncusu olmayı sürdürüyor. Lakin Arjantin, neredeyse yalnızca Messi’ye dayanarak kurulmuş bir ekip. Bu durum tıpkı Maradona’nın Dünya Kupası’nı kazandığı vakit üzere. O günden beri ekip neredeyse tek bir oyuncu üzerine konseyi durumda. Şu anda da Arjantin’de bütün kadro Messi’nin oyun stiline ahenk sağlayıp Messi için çalışıyor. Lakin Messi için kadrodaki oyuncuları yetiştirdiği söylenebilir. Álvarez örneği bu doğrultuda söylenebilir. Tekrar de Arjantin’in başarısı muhakkak küçümsenemez. Hırvatistan üzere güçlü bir ekibi yarı finalde 3-0 yendiler. Muhakkak harika bir muvaffakiyet. Hırvatistan’a aman vermediler. Ayrıyeten Hırvatistan’ın Mbappe üzere oyunu değiştirecek bir oyuncusu da yok. Dünya Kupası’nın yarı finalinde rastgele bir grubu 3-0 yenmek hakikaten harikulâde bir durum. Bence turnuvanın en âlâ ekibi tekrar Arjantin’di.

“CRISTIANO RONALDO’NUN TERCİHİ KENDİSİNİ ÇOK GERİYE GÖTÜRECEKTİR”

Geçtiğimiz aylarda Manchester United ile sorun yaşayan ve Suudi Arabistan’a transfer olan Cristiano Ronaldo’nun tercihiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bence Cristiano Ronaldo’nun Avrupa liglerine dönme bahtı bitti. Geçenlerde Newcastle-Arsenal maçını izliyordum. Ronaldo’yu şu anda bu türlü karşılaşmalarda hayal edemiyorum. Seneye 39 yaşında olacak. Bir yıl boyunca çok farklı bir ligde oynayacak ve bu süreç kendisini çok geriye götürecektir. İngiltere, Almanya, İspanya üzere büyük liglerden uzak kalırsanız geriye gitmeniz esasen kaçınılmaz. Münasebetiyle Avrupa’ya dönmesinin imkânsız olduğunu düşünüyorum. Ronaldo’nun Portekiz Ulusal Ekibindeki son maçını izledim. Kendisi artık gözlerin üzerinde olduğu o eski oyuncu değil. Evet, hala düzgün bir oyuncu. Lakin eski eksiksiz günlerinden çok uzak.

“ZİDANE’A KIRGIN DEĞİLİM, 2006 DÜNYA KUPASI FİNALİNE ONUN SAYESİNDE ÇIKMIŞTIK”

2006 Dünya Kupası’nda zaferin kıyısından dönmüş, o devir Zidane ve Materazzi ortasındaki olay maça damga vurmuştu. Dünya Kupası’nı kazanma yolunda son bir adımınız kalmışken, Zidane ve Materazzi ortasındaki olay olmasaydı farklı bir sonuç olur muydu?

Açıkçası bilemiyorum ve asla da bilemeyiz. Futbolda hiçbir vakit kesin öngörüler olmaz. Kendi hayat ideolojim gereği değiştiremeyeceğim bir şey olunca asla keşke demem. Benzeri bir mantıkla Türk Ulusal Kadrosu daha fazla gol atsaydı Dünya Kupasına katılabilirdi diye de düşünülebilir. Fakat bu türlü fikirlerin kimseye yararı yok. Zidane ile Materazzi ortasındaki hadise gerçekleşti ve bunun Dünya Kupasını gölgelemesini muhakkak istemem. Dediğim üzere olay oldu ve bitti. Asla keşke dememeliyiz. Münasebetiyle şu anda bu kanıların anlamsız olduğunu düşünüyorum. Olan oldu, geçmişi değiştiremeyiz ve katiyetle de kendisine karşı rastgele bir kırgınlığım yok. Şunu da eklemem lazım ki finale kadar çıkabildiysek aslında bunu da Zidane’a borçluyuz. Şayet geçmişe dönük fikirlerde bulunacaksak öncelikle Zidane’ın hakkını vermeli ve finale onun sayesinde çıktığımızı da söylemek gerek. Hasebiyle benim için bu durum yalnızca hayatımızın kapanmış bir kısmı. Ayrıyeten Zidane, hakikaten efsane bir teknik yönetici oldu.

https://www.instagram.com/p/CnBkhOKKoNQ/

“FRANSA ÜZERE GÜÇLÜ TAKIMI 2-0 YENEBİLEN BİR GRUP NASIL OLUR DA DÜNYA KUPASINA KATILAMAZ?”

A Ulusal Futbol Ekibimiz, bu sene Katar’da düzenlenen 2022 Dünya Kupası’na katılamadı. Bir çok uğraşta ulusal grubumuzla karşılaşmış bir teknik adam olarak bu durum sizde bir sürpriz yarattı mı? Ulusal Grubumuzun potansiyeli hakkında neler söylemek istersiniz?

Türkiye’nin Dünya Kupası’na katılamaması benim için sürprizdi. Zira Türk Ulusal Grubu’nu izledim ve bu türlü bir grubun nasıl olur da turnuvaya katılamadığı konusu benim için hala şaşırtan. Türk Ulusal Ekibi muhakkak Dünya Kupası’nda olmayı hak eden bir ekip. Kadroda hakikaten düzgün oyuncular var. Yeni teknik yöneticiyle nereye gidileceği konusunu çok kestiremiyorum. Grupta âlâ oyuncular var; fakat uygun oyuncular her vakit şampiyon bir ekip çıkaramayabiliyor. Umarım Türkiye EURO 2024’e katılabilir. Grupta daha evvel Fransa’da da oynayan başarılı ve beğendiğim oyuncular var. Türk oyuncularının değerli sıkıntılarından biri de Avrupa’daki büyük gruplarda önemli muvaffakiyetler sağlayan oyuncular yok. Düzgün bir ulusal kadro çıkartabilmek için Avrupa’daki büyük ekiplerde oynayan en az 50 oyuncu olması gerekir ve açıkçası Türk Ulusal Ekibi’nin da şu anda en kıymetli sorunu bence bu. EURO 2020 elemelerinde Türkiye ile oynadığımız maçı hatırlıyorum. Bence bu maçtaki bütün Türk oyuncular düzgün oyunculardı. Aslında biraz da bu sebeple Türk Futbolunun anlamadığım bir tarafı var. Zira Fransa üzere güçlü bir ekibi 2-0 yenebilen bir grup nasıl olur da Dünya Kupası’na katılamaz? Aslında tabi şu da değerli ki kadronun bütünü, oyunculardan daha kıymetli. Maçı en yeterli oyuncu değil en âlâ grup kazanır. Umarım Türkiye EURO 2024’e katılır.

EURO 2024 elemelerinde Hırvatistan, Galler, Ermenistan ve Letonya ile karşılaşacağız. Elemelerindeki talihimizi kıymetlendirir misiniz?

Hırvatistan açık orta kümenin en güzeli. Türkiye’nin başka kadrolara karşı katiyen puan kazanması gerekiyor. Türkiye, Hırvatistan’a karşı tahminen kendi konutunda galibiyet bahtına bile sahip olabilir. Lakin bu türlü şiddetli bir kümede kusur yapma lüksü yok. Yeniden de Türkiye’nin turnuvaya katılma bahtı olduğunu düşünüyorum.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu