Haberler

Nihat Kahveci’den A Ulusal Ekip için sürpriz teklif

Nihat Kahveci, Harun Erdenay ve Emek Ege, Kartepe Belediyesi tarafından düzenlenen “Söz İşin Ehlinde” programına konuk oldu. Moderatörlüğünü spor spikeri Emek Ege’nin yaptığı programda konuşan Nihat Kahveci, “Bağcılar’da büyüdüm. Bizim vaktimizde doğalgaz yoktu, sobalı bir apartmanın 5. katında otururduk.

Birilerinin kömürleri taşıması lazım. Sırtımda kömür torbalarıyla birlikte dar yerlerden geçtim, baktım kondisyonum düzgün. Çorapları top yapıp sepete attım, baktım elim de yeterli. Sonra futbola başladım. Evvel Esenlerspor, akabinde 14 yaşımda Beşiktaş altyapısına gittim, 18’inde ise A ekibe girdim. Süreç benim için süratli ilerledi” dedi.

“HAYAL KURMAKTAN KORKMAYIN”

Çok çalıştığını anlatan Kahveci, “Babam topu 3 sefer sektiremez ancak futbol bana nerden geçti bilmiyorum. Beşiktaş altyapısına gittiğimde hayalim A kadroya çıkmaktı. Fulya’da incecik bir tel vardı, bir adım atsam A grubun idman alanındaydım.

Ama o adımı atmak için çok çalışmam gerektiğinin de farkındaydım. Arkadaşlarım eğlenirken biz fedakarlık yaptık ve o pazar günkü 90 dakikayı oynamak için alın teri döktük. Hayal kurun, cesaretli olun.

Ben kurdum, evvel “Beşiktaş A takımı” dedim, sonra “Milli takım” dedim, şükürler olsun ki oldu. Tahminen hayallerinizi öğrenen arkadaşlarınız size gülecek ancak siz kâfi ki isteyin, dediğim üzere hayal kurmaktan korkmayın. Ne iş yaparsanız yapın, en güzel biçimde yapın. Elbette ki zorluklar yaşadık.

Bağcılar’da büyüdüm, Yeşilyurt’a gittiğim vakit dünyanın öteki ucuna gitmiş üzere hissederdim. İngilizce, İspanyolca “a” demeyi bilmezken kendimi İspanya’nın BASK bölgesindeki tutucu bir kültürde buldum. Fakat oradaki tüm kurallara adapte oldum, lisanını bir an evvel öğrenmek istedim.

Çünkü bu tıp işlerde bağlantı çok değerlidir. Kimi arkadaşlarım gitti, geri geldi. Ben giderken, ne yaşarsam yaşayım ‘Nihat başarısız oldu’ dedirtmeyeceğim dedim. Başıma başarılı olmayı koydum” halinde konuştu.

“O GOL MEVTE DEĞERDİ”

Nihat Kahveci, unutamadığı maçları anlatarak, “İsviçre, Çekya, Hırvatistan maçları kendi açımdan tarihi maçlardı.

Çek Cumhuriyet’e attığım o gol vefata kıymetti. Tahminen bir saniyede top gitti ancak ömrüm boyunca o anı hiç unutmayacağım. Golden sonrasını hatırlamıyorum zira tüm kadro üzerimdeydi. Ülke olarak çok yetenekli insanlara sahibiz.

Bireysel olarak badire yok ancak bugünkü kuşak kadro olamıyor. Amatör ruhu, kalpten oynamayı kaybetmeyeceksin. Biz o maçlardaki geri dönüşleri o amatör ruhla sağladık” diye konuştu.

“YERLİDEN YANAYIM”

“En son dünya kupasında son 16’ya kalan ekiplerin teknik yöneticileri yerliydi” diyen Kahveci, “Ben Messi’ciyim. Messi’den dolayı Arjantin’in Dünya kupasını kazanmasına sevindim. Bence Ronaldo’dan daha yetenekli.

Ancak maç sonrasında Weghorst’a İspanyolca olumsuz telaffuzda bulunması Messi ile örtüşmedi. Ulusal ekipte yerli teknik adamın olmasından yanayım. Yabancı gelecekse de çok bilinen marka birisini getirmelisin. Artık ülkede Jesus sevgisi var. Jesus Ulusal gruba gelse kim ne diyebilir?

Açıkçası ben şanslıydım. Fatih Terim, Şenol Güneş, Mustafa Denizli, Ersun Yanal, Pellegrini, Daum üzere çok değerli teknik yöneticilerle çalıştım. John Benjamin Toshack benim için bambaşkaydı” sözlerini kullandı.

“LİGE YAKIŞIR”

Kocaelispor’un Muhteşem Lig’e yakıştığını söyleyen Kahveci, “Kocaelispor’un en yeterli olduğu devirde genç bir futbolcuydum.

Genç ulusal gruplarda oynadığım devirde Kocaelispor tesislerine çok geliyorduk. Kocaelispor yıllarca lige çok renk kattı, 2 kere Türkiye kupası aldı. Artık süper bir stat ve atmosfere sahipler. Bir yapılanma içindiler. Kocaelispor Harika Lig’e yakışır” dedi.

HARUN ERDENAY: “KENDİMİ SALONLARDA BULDUM”

Eski Basketbol Federasyonu Lideri Harun Erdenay ise hayatında çeşitli kırılma anları yaşadığına dikkat çekerek, “Bir gün şut idmanı yaptım ve 50’de 50 üçlük attım. Bu şut yeteneğimle kendimi salonlarda buldum.

Tabii ki dersleriniz kıymetli lakin sporun da bir yanından tutmalıyız, sporla birlikte büyümeliyiz. Hidayet, Mirsad, İbrahim, Kerem üzere gençlerin yanına Orhun Ene benim üzere tecrübeli isimlerle Türkiye’deki 2001 dünya şampiyonasında muvaffakiyet hedefledik. İkincilikten sonra Türk basketbolcularının da yolu açıldı” diye konuştu.

“NBA’E GİDEN BİRİNCİ BASKETBOLCU OLACAKTIM”

Hedeflerini gerçekleştirdiğine dikkat çeken Erdenay, “Fenerbahçe ve Ulusal grup amaçlarımı gerçekleştirdim.

Her gün 500 şut çalışması yapıyordum. 24 yaşındaydım 1993’te Almanya Berlin’de Cleveland’ın izleme grubundan beni çağırdılar ancak kendimi çok hazır hissetmedim. Bir de NBA o yıllarda kapalı kutu üzereydi, dışarıdan pek kimseyi tutmuyorlardı. Bana 2 yıl kadar yedek kalabilirsin dediler.

Yedek kalmaktan haz almıyordum ve bu nedenle ABD’ye gitmedim. Şayet gerçekleşseydi NBA’ye giden birinci basketbolcu olacaktım” tabirlerini kullandı.

Programın akabinde Kartepe Belediye Lideri Mustafa Kocaman, efsane sportmenler Harun Erdanay, Nihat Kahvesi ve spor spikeri Emek Ege’ye Kocaelispor forması armağan etti.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu