Haberler

Manchester United’ın yeni sahibi belirli oluyor

Manchester United’ı 2005 yılında satın alan Glazer ailesi, kulübü kısa müddet içersinde satmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl yapılan açıklamada, kulübün satışı da dahil farklı yatırım fırsatlarının kıymetlendirilmesi için tüm alternatiflerin değerlendirileceği belirtilmişti.

Kulübün satışı için yatırımcılara tanınan mühlet dün sona erdi ve iki isim, Manchester United’ı satın alabilmek için teklifini iletti.

İngiliz basınında yer alan haberlerde, Londra merkezli petrokimya şirketi INEOS’un sahibi ve Britanya’nın en güçlü iş insanlarından biri olan Jim Ratchliffe ile birlikte Katar Piri Jassim Bin Hamad Al Thani’nin Glazer ailesine tekliflerini sunduğu kaydedildi.

Farklı spor branşlarında da yatırımı bulunan Ratcliffe bisiklet ekibi INEOS Grenadiers, Ligue 1 takımı Birçok ve İsviçre Ligi kadrolarından Lausanne Sport’un sahibi pozisyonunda. Ratcliffe ayrıyeten Formula 1 takımı Mercedes’in üçte birlik payını elinde bulunduruyor.

Katar Yatırım Bankası Lideri Jassim Bin Hamad Al Thani’nin ise Glazer ailesinin istediği her sayısı ödemeye hazır olduğu ve son olarak 3.75 milyar sterlin teklif ettiği kaydedildi.

Şeyh Jassim’in yapacağı yatırım kapsamında erkek ve bayan kadrolarının stadyumlarının ve etrafını geliştireceği belirtildi.

Süreç nasıl işleyecek?

Jim Ratcliffe ve Pir Jassim Bin Hamad Al Thani’nin sunduğu teklifler, şirket hesaplarının ayrıntılı bir formda incelenmesinin akabinde netlik kazanacak.

Glazer ailesi, satış sürecini yönetmesi ve tekliflerin kıymetlendirilmesi için New York merkezli yatırım bankası Raine Group’u yetkilendirilmişti.

Öte yandan İngiltere’deki kulüp sahipliğinde de kıymetli değişiklikler yapılması gündemde. The Sun’da yer alan haberde, İngiliz hükümetinin kulüp satın almadaki süreçleri zorlaştıracağı ve bir dizi değişiklik yapacağı tabir edildi.

Taraftarların kulüplerde daha fazla kelam sahibi olması planlanırken kulübün rengi ve armasının değiştirilmesinin yasaklanacağı kaydedildi.

Avrupa Harika Ligi üzere projelere takviye verilmemesi için de kulüplerin İngiltere Futbol Federasyonu’nun onaylamadığı turnuvalara iştiraki yasaklanacak. Ayrıyeten, servetlerini yasal olarak bildirmeyen yatırımcıların da kulüp sahibi olmasını engellenecek.

Planlanan değişikliklerin 2025/25 dönemi itibariyle geçerli olması bekleniyor.

Glazer periyodu: Meseleler ve şampiyonluklar

2005 yılında Manchester United’ı satın alan Glazer ailesi, Sir Alex Ferguson’ın emekli olduğu periyoda kadar taraftarlarla çok fazla sorun yaşamadı.

Alex Ferguson’ın emekliliğin akabinde ekibin sportif manadaki başarısı aşağı hakikat ilerlerken ekonomik olarak da sıkıntılar ortaya çıkmaya başladı.

Transferde yapılan yanlışlar, kazanılamayan şampiyonluklar ve kadronun rakiplerine nazaran geride kalması, protestoların artmasına yol açtı.

Avrupa Harika Ligi projesine verilen takviye ise Glazer ailesine gelen reaksiyonların daha da artmasına sebep oldu.

NFL ekiplerinden Tampa Bay Buccaneers’ın da sahibi olan Glazer ailesi, Manchester United’ı 800 milyon sterline almıştı.

Glazer ailesi devrinde Manchester United’ın elde ettiği muvaffakiyetler şöyle:

Premier Lig x5
Şampiyonlar Ligi
FIFA Kulüpler Dünya Kupası
UEFA Avrupa Ligi
F.A. Cup
İngiltere Lig Kupası x5
Community Shield x5

(NTV Spor)

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu