HaberlerSpor

Kayserispor’un, Beşiktaş’a transfer olan Onur Bulut yansısı sürüyor: “Bundan sonra hukuk konuşacak!”

Transferin hareketli grubu Beşiktaş, Onur Bulut transferi nedeniyle Kayserispor’la mahkemelik oldu. Ulusal oyuncunun transferini, “Beşiktaş’tan yapılan açıklamada, “Kulübümüz, profesyonel futbolcu Onur Bulut ile 2025-26 dönemi sonuna kadar mukavele imzalamıştır” denildi.

Opsiyon vardı fakat…

Daha sonrasında ise 28 yaşındaki oyuncunun, Kayserispor’la olan mukavelesini tek taraflı olarak feshettiği öğrenilmişti. Hatırlanacağı üzere Kayserispor mukavelesi dönem sonunda bitecek Onur Bulut’un mukavelesini uzatma konusunda muahede sağlamış ve ulusal futbolcuyla geçtiğimiz günlerde 3 yıllık yeni kontrat imzalamıştı. Deneyimli sağ bekin kontratında 1 milyon Euro’luk satın alma opsiyonunun da olduğu argüman edilmişti.

‘Büyük kulüplerin dikkatine sunarım’

Beşiktaş’ın transferi açıklamasının çabucak akabinde Sarı-Kırmızılılar’dan flaş bir açıklama geldi. Onur Bulut’un tek taraflı fesih hakkı olmadığına dikkat çeken Basın Sözcüsü Samet Koç, “Futbolcumuz Onur Bulut, Avukatı marifetiyle kulübümüze tek taraflı fesih bildirimi yapmıştır. Fakat belirtmek isterim ki, TFF’ye sunulan mukavelede futbolcumuza tek taraflı fesih hakkı tanınmamıştır. Oyuncumuzun çıkış bakiyesi olduğunu düşünen büyük kulüplerin dikkatine sunarım” sözlerini kullanmıştı.

Dava açılacağını açıklamıştı

Bu gelişmenin akabinde 1 milyon Euro’yu geri gönderme kararı alan Kayserispor idaresi, kelam konusu hususun feshe imkân tanımadığını belirterek FIFA ve TFF nezdinde dava açılacağını açıklamıştı. Beşiktaş ve Onur cephesi ise türel rastgele bir sorun olmadığını, transferin büsbütün mukaveledeki unsura bağlı olarak gerçekleştirildiğini lisana getirdi.

‘Haklı çıkacağını zannediyor’

Sarı-Kırmızılılar’ın Basın Sözcüsü Samet Koç da 1 milyon Euro’yu Beşiktaş’a geri gönderdiklerini ve mevzuyu TFF Uyuşmazlık Tahlil Konseyi’ne taşıdıklarını resmen duyurmuştu. Koç’tan yeni ve sert bir açıklama daha geldi. “Sevgili Kayserispor taraftarları; basından takip ettiğimiz üzere kulübümüzün ismi daima gündemi meşgul ediyor. Onur transferi konusunda rakibimiz olan kulüp maalesef bilgileri dezenformasyona uğratarak haklı çıkacağını zannediyor. Artık sorulara karşılık bulalım!” kelamlarını sarf eden Koç şu açıklamayı yaptı:

‘Açıklaması olmayan havale…’

“Onur Bulut ile olan ve bitimine 6 ay kalan mukaveleyi periyot içi olarak 3 yıl uzattık. Bu kontrat TFF’ye tescil edildi. Akabinde Beşiktaş’tan 1.25 milyon € yazılı teklif aldık. Biz de 3.5 milyon € + KDV karşı teklife yazılı olarak karşılık verdik. Bunu takiben de Beşiktaş Kulübü 1 milyon € fiyatında açıklaması olmayan bir havale gönderdi. Biz de sebebe dayanmayan bu ödemeyi Beşiktaş’a iade ettik.”

‘3.5 milyon Euro istedik’

“Aynı akşam toplumsal medyada futbolcunun Beşiktaş’a imza attığı açıklandı. Sonraki gün dekonta açıklama yazılarak para bize tekrar gönderildi. Beşiktaş’a ihtarname çekerek 3.5 milyon € + KDV isteğimizi yeniledik. TFF’nin tescil ettiği mukavelede futbolcunun çıkış hakkının olmadığını bildirdik. Kulübümüz ile Onur Bulut ortasında çıkış hakkı konusunda düzenleme ihtiva eden bir protokol bulunmamaktadır. Husus artık tüzel yerde tartışılmaktadır.”

‘Gereken karşılığı vereceğiz’

“Deprem şu an birinci önceliğimiz. Hayat olağanlaşmaya başladığı anda Beşiktaş’a gereken yanıtı vereceğimizden kuşkunuz olmasın. Zelzelenin şimdi birinci günlerinde, bize açıklaması olmayan para gönderen Beşiktaş kulübünün bedelli yöneticileri; nezaketen arayıp “Kayseri’de sarsıntı olmuş” geçmiş olsun demenizi beklerdik. Beşerler sokakta ömürlerinden tasa içinde gayret ederken bu haliniz yakışmadı..!”

‘En uygun halde yönetim etmeye çalışıyorum’

Sarı-Kırmızılı cepheden taze bir açıklama daha geldi. Kayserispor Lideri Ali Çamlı, Başkanvekili Nurettin Açıkalın ve basın sözcüsü Samet Koç kulüp tesislerinde basın toplantısı düzenledi. Kulüp problemlerini aşmaya başladıklarına değinen Lider Ali Çamlı, “Burası hepimizin bedeli. Bütün Muhteşem Lig kadrolarının olduğu üzere bizim de maddi dertlerimiz var. Ben emanetçiyim. Bana verilen emaneti en âlâ formda yönetim etmeye çalışıyorum. İdare konseyindeki arkadaşlarıma da teşekkür ediyorum. Ekonomik durumun sıkıntı olduğu bu periyotta vazifesi kabul ettiler, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

‘Bundan sonra hukuk konuşacak’

Onur Bulut ile ilgili son sefer konuşacağını belirten Ali Çamlı, “3 yıllık kontrat imzaladık. Bu mukavele 44 milyon TL’lik. Tek taraflı feshetmiştir. Bundan sonra hukuk konuşacak. Onur Bulut’un mukavelesini ben imzaladım. Hukuk biz mi yoksa Onur Bulut mu haklı görecek. 44 milyon TL bedelli 3 yıllık mukavele imzalandı. Beşiktaş bunu gündeme almayacak mıydı? Bizim avukatlarımız bu işi hukuka götürecekler. Bunun karşılık oradan çıkacak. O mu, bu mu imzaladı? Bunu konuşmaya gerek yok. İmza sirküsü var. Zelzele vaktinde bu mevzuyu konuşmak istemiyoruz ancak sorulduğu için konuşuyoruz. Beşiktaş ile imzalamamış olsaydı bizimle 3 yıllığına imzaladığı 44 milyonluk kontrat geçerli olacak mıydı, olmayacak mıydı? Bunun ötesinde öteki bir şey konuşmaya gerek yok. Onur Bulut’un kontratını ben imzaladım. Tadil kontratını de ben imzaladım. Bizim bildiğimiz bir gerçek var ki bizimle 3 yıllık kontrat uzattı. Biz o mevzuyu kapattık” halinde konuştu.

‘Tepkimiz devam ediyor’

Kayserispor Basın Sözcüsü Samet Koç ise “Bu dönem sonunda kesinlikle o borç ödenip transfer tahtası açılacak. Beşiktaş idaresine yansımız devam ediyor. Burada 3 yıllık mukavelesi olan bir futbolcuyu evvel ayartarak sonra da bir protokolü mazeret ederek bir biçimde takımlarına kattılar. Biz buna sesiz kalacak değiliz. Husus Uyuşmazlık Tahlil Konseyi’ne (UÇK) gitti. Ya Beşiktaş bize istediğimiz bedeli yatıracak ya da UÇK’dan çıkacak sonucu bekleyeceğiz. Yoruma açık bir bahis. Tek imza yetkilisi bir lider var. Liderimizin attığı bir kontrat var, TFF bunu tescilledi. Bunun sonucunda zelzelenin gündemde olduğu bir devirde transferi gerçekleştirmiş oldular. Onur, bizim futbolcumuz lakin şu an da Beşiktaş’ın mukavele imzaladığı futbolcusu. Onur ile sorunumuz yok. Bu sürecin içindeki ve Beşiktaş’ı yanıltan kişi Onur’un menajeri. Onun bedelini hukuk karşısında ödeyecektir. Anladığım kadarıyla TFF her protokolle yahut mukavele ile getirilen transferin tescilini yapıyorlar. Burada emelleri sanırım futbolcuyu mağdur etmemek. Anladığım kadarıyla ‘Kulüpler UÇK’da bedelini ödesin’ diyorlar” tabirlerini kullandı.

DHA

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu