HaberlerSpor

Kayserispor’dan, Beşiktaş’a çok sert Onur Bulut açıklaması! FIFA’lık olmuşlardı…

Süper Lig’de doruğun gerisinde kalan ve transfer devrinde takımına yapacağı atılımlarla yarışa tutunmayı hedefleyen Kara Kartal transferi hareketli geçiriyor. Daha evvel Al Nassr’dan ayrılan eski golcüsü Vincent Aboubakar ve Konyaspor’un başarılı orta alanı Amir Hadziahmetovic’i renklerine bağlayan Siyah-Beyazlılar üçüncü transferini uzun müddettir peşinde olduğu Kayserisporlu Onur Bulut’u da takımına katarak yapmıştı. Siyah-Beyazlılar dördüncü imzasını da sessiz sedasız Sampdoria forması giyen Omar Colley’e attırmıştı. Kara Kartal’ın son atılımı ise dayanak transferi kapsamında Gaziantep FK’dan Alexandru Maxim olmuştu.

2026’ya kadar imza

Transferin hareketli grubu Beşiktaş, Onur Bulut transferi nedeniyle Kayserispor’la mahkemelik oldu. Ulusal oyuncunun transferini, “Beşiktaş’tan yapılan açıklamada, “Kulübümüz, profesyonel futbolcu Onur Bulut ile 2025-26 dönemi sonuna kadar mukavele imzalamıştır” denildi. 

1 milyon Euro’luk opsiyon iddiası

Daha sonrasında ise 28 yaşındaki oyuncunun, Kayserispor’la olan kontratını tek taraflı olarak feshettiği öğrenilmişti. Hatırlanacağı üzere Kayserispor kontratı dönem sonunda bitecek Onur Bulut’un kontratını uzatma konusunda mutabakat sağlamış ve ulusal futbolcuyla geçtiğimiz günlerde 3 yıllık yeni kontrat imzalamıştı. Deneyimli sağ bekin kontratında 1 milyon Euro’luk satın alma opsiyonunun da olduğu tez edilmişti.

‘Tek taraflı fesih hakkı tanınmamıştır’

Beşiktaş’ın transferi açıklamasının çabucak akabinde Sarı-Kırmızılılar’dan flaş bir açıklama geldi. Onur Bulut’un tek taraflı fesih hakkı olmadığına dikkat çeken Basın Sözcüsü Samet Koç, “Futbolcumuz Onur Bulut, Avukatı marifetiyle kulübümüze tek taraflı fesih bildirimi yapmıştır. Lakin belirtmek isterim ki, TFF’ye sunulan mukavelede futbolcumuza tek taraflı fesih hakkı tanınmamıştır. Oyuncumuzun çıkış bakiyesi olduğunu düşünen büyük kulüplerin dikkatine sunarım” tabirlerini kullanmıştı.

Hukuki sorun olmadığını düşünüyorlar

Bu gelişmenin akabinde 1 milyon Euro’yu geri gönderme kararı alan Kayserispor idaresi, kelam konusu hususun feshe imkân tanımadığını belirterek FIFA ve TFF nezdinde dava açılacağını açıklamıştı. Beşiktaş ve Onur cephesi ise türel rastgele bir sorun olmadığını, transferin büsbütün kontrattaki unsura bağlı olarak gerçekleştirildiğini lisana getirdi. 

Parayı geri gönderdiler!

Sarı-Kırmızılılar’ın Basın Sözcüsü Samet Koç da 1 milyon Euro’yu Beşiktaş’a geri gönderdiklerini ve mevzuyu TFF Uyuşmazlık Tahlil Konseyi’ne taşıdıklarını resmen duyurmuştu. Koç’tan yeni ve sert bir açıklama daha geldi. “Sevgili Kayserispor taraftarları; basından takip ettiğimiz üzere kulübümüzün ismi daima gündemi meşgul ediyor. Onur transferi konusunda rakibimiz olan kulüp maalesef bilgileri dezenformasyona uğratarak haklı çıkacağını zannediyor. Artık sorulara yanıt bulalım!” kelamlarını sarf eden Koç şu açıklamayı yaptı:

‘Açıklaması olmayan havale yaptılar’

“Onur Bulut ile olan ve bitimine 6 ay kalan mukaveleyi devir içi olarak 3 yıl uzattık. Bu kontrat TFF’ye tescil edildi. Akabinde Beşiktaş’tan 1.25 milyon € yazılı teklif aldık. Biz de 3.5 milyon € + KDV karşı teklife yazılı olarak karşılık verdik. Bunu takiben de Beşiktaş Kulübü 1 milyon € fiyatında açıklaması olmayan bir havale gönderdi. Biz de sebebe dayanmayan bu ödemeyi Beşiktaş’a iade ettik.”

‘3.5 milyon Euro isteğimizi yeniledik’

“Aynı akşam toplumsal medyada futbolcunun Beşiktaş’a imza attığı açıklandı. Sonraki gün dekonta açıklama yazılarak para bize tekrar gönderildi. Beşiktaş’a ihtarname çekerek 3.5 milyon € + KDV isteğimizi yeniledik. TFF’nin tescil ettiği kontratta futbolcunun çıkış hakkının olmadığını bildirdik. Kulübümüz ile Onur Bulut ortasında çıkış hakkı konusunda düzenleme ihtiva eden bir protokol bulunmamaktadır. Husus artık hukuksal yerde tartışılmaktadır.”

‘Beşiktaş’a gereken yanıtı vereceğiz’

“Deprem şu an birinci önceliğimiz. Hayat olağanlaşmaya başladığı anda Beşiktaş’a gereken yanıtı vereceğimizden kuşkunuz olmasın. Zelzelenin şimdi birinci günlerinde, bize açıklaması olmayan para gönderen Beşiktaş kulübünün pahalı yöneticileri; nezaketen arayıp “Kayseri’de sarsıntı olmuş” geçmiş olsun demenizi beklerdik. Beşerler sokakta hayatlarından korku içinde uğraş ederken bu haliniz yakışmadı..!”

Onur helallik istemişti

Kayserispor ile olan sözleşmesini sonlandırarak Beşiktaş ile 3 yıllık mukavele imzalayan Onur Bulut, Sarı-Kırmızılı topluluktan helallik istemişti.

‘Beşiktaş beni ne kadar istediğini ortaya koydu’

Sosyal paylaşım sitesindeki hesabından açıklama yapan Onur Bulut, “Kayserispor tarafından transferime yönelik olarak diğer bir kulüple görüşme yapmak üzere tarafıma müsaade verilmiştir. Tıpkı metinde transferin müsaade verilen kulübe 06.02.2023 tarihine kadar gerçekleşmemesi halinde biraz da beni düşünerek transferin son gününe kadar 1 Milyon Euro getirmem halinde mukaveleyi feshetme hakkı tanınmıştır. Olağan transferin son gününde bu fiyatın ödenmesi pek beklenen bir durum olmadığı halde Beşiktaş beni ne kadar istediğini ortaya koyarak, bu meblağı 1 gün içinde ödemek suretiyle Kayserispor ile olan mukavelemi feshederek yeni mukavele imzalamamı sağlamıştır.”

‘Haklarını helal etmelerini istiyorum’

“Buradan emeği geçen tüm Kayserispor çalışanları ve Beşiktaş yetkililerine teşekkür ederim. Kayserispor taraftarına da, bugüne kadar verdikleri takviyeler için ayrıyeten teşekkürü bir borç bildiğimi ve haklarını helal etmelerini istediğimi bilhassa belirtmek isterim. Benden yana helal olsun. Herkes için güzeli olur inşallah” tabirlerini kullandı.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu