HaberlerSpor

Hatayspor ve Gaziantep FK için ne yapılabilir?

TFF Lideri Mehmet Büyükekşi; yaşanan büyük felaket sonrası Muhteşem Lig’e 17 grupla devam edebileceklerini, Hatayspor ve Gaziantep FK’nın haklarını dondurabileceklerini tabir etmişti. Böylelikle iki kulübün, önümüzdeki dönemden itibaren yine tıpkı ligde yer alacakları katılaştı. Lakin iki kulüp, 4 ya da 5 ay sonra yine yarışa hazır olabilirler mi? Zira felaketin boyutu büyük, yarattığı hasar ise gördüklerimizin çok daha ötesinde…

Başta bu iki kulüp olmak üzere, felaket bölgesinde sarsıntıdan ağır biçimde etkilenen kulüplerimiz için ne yapılabilir? Bu sorunun karşılığı için birkaç tahlil teklifimiz var…

  • Ligin geri kalan maçlarında ve hatta önümüzdeki dönemin tamamında; başka bütün kulüplerin sattığı biletlerden belli oranda hisse ayrılabilir, bir ‘mali takviye fonu’ oluşturulabilir.
  • Depremden etkilenmeyen tüm bölgelerde oynanacak maçlarda, stadyum önlerinde yardım kampanyaları düzenlenebilir; toplanan paralar, konut sahibi kulübün sorumluluğunda ‘mali takviye fonu’na aktarılabilir.
  • Özellikle büyük kulüplerimiz, takımlarında yer veremediği yerli-yabancı oyuncuları fiyatlarını kendileri karşılamak üzere bu kulüplerde oynatabilir.
  • Naklen yayından bu kulüplerin aldığı hisse belli oranda artırılabilir. Hatta bu mevzuda yayıncı kuruluş da devreye girerek ekstra bir insiyatif alabilir.
  • İki kente de nispeten yakın uzaklıkta olan ve üst liglerde grubu bulunmayan Mersin’deki yeni stadyum, önümüzdeki dönem iki kulübe dönüşümlü olarak mesken sahipliği yapabilir.

TFF LİDERİ BÜYÜKEKŞİ: YIKIM ÇOK BÜYÜK, İÇİMİZ YANIYOR

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen sarsıntının akabinde hüzünlerini belirten Mehmet Büyükekşi, “Her gün artan sayıda hayatını kaybeden vatandaşlarımız bizi son derece üzüyor. Yıkımın ne kadar büyük olduğu her geçen gün daha büyük çıplaklığıyla ortaya çıkıyor. O yüzden içimiz yanıyor, söyleyecek söz bulmakta zorlanıyoruz. Allah hayatını kaybeden vatandaşlarımıza rahmet eylesin, yerleri cennet olsun. Hayatını kaybedenler için dua ediyoruz. Yaralı vatandaşlarımız için acil şifalar diliyoruz. Bundan sonra amacımız hayatını kurtaranlara devletimiz yanında biz de TFF olarak nasıl yardım ederiz diye mevzuyu gündemimizde tutuyoruz” dedi.

“ADANASPOR ZELZELEDEN ÖTÜRÜ ÇEKİLMEK İSTİYOR”

Yaşanılan yıkımın akabinde Malatyaspor ve Adanaspor’un ligden çekilmek istediklerini söz eden Büyükekşi, “Bugün de 1’inci Lig Kulüpler Birliği ile toplantımızı yaptık. Muhteşem Lig üzere 3-4 Mart tarihlerinde 1’inci Lig maçlarının başlaması konusunda mutabık kaldık. Eyüpspor’un erteleme maçı var, onu 3-4 Mart tarihinde birkaç gün evvel oynatacağız. Sarsıntıda ziyan gören kentlerimizden Malatyaspor grubumuzun kalecisi enkaz altından maalesef sağ çıkarılamadı. Acılı ailesinin başı sağ olsun, Allah rahmet eylesin. Malatya’daki büyük yıkımdan ötürü Malatyaspor ligden çekilmek istiyor, o bahiste mutabık kaldık. Yeniden tıpkı formda Adanaspor da zelzeleden ötürü çekilmek istiyor. Bize yazılı müracaatta bulunacaklar, idare konseyinde değerlendirdikten sonra karar vereceğiz. Oradan çıkacak sonuca nazaran de 1’inci Lig’den kaç ekibimiz düşecek, kaç grubumuz dahil olacak onun kararını da 1-2 gün içinde vereceğiz. Zira Gaziantep FK kararını bize yazılı bildirmedi, onlara da pazartesi gününe kadar mühlet verdik” halinde konuştu.

“TAKIMLARIMIZA YARDIMCI OLACAĞIZ”

Son olarak ligden çekilecek olan kadrolardaki oyuncuları, dönem sonuna kadar öteki kadroların bu oyuncuları transfer edebileceklerini söz eden Mehmet Büyükekşi, “Ligden çekilen ekiplerimizde oynayan yabancı futbolcuların havuzda olması kuralıyla gerek Üstün Lig’de gerekse 1’inci Lig’de oynayan kadroların transfer etmesi halinde yabancı futbolcu olarak +1 olmasına, yalnızca bu dönem bitene kadar olmak kuralıyla kiralayabilirler ya da satın alabilirler, müsaade vereceğiz, yabancı kuralının haricinde. Böylece o kadrolarımıza yardımcı olacağız, onların mali durumları bizim açımızdan son derece değerli. İnşallah 3-4 Mart tarihlerinde rastgele bir zahmet olmazsa takvimimizi işleteceğiz, hem Muhteşem Lig’de hem 1’inci Lig’de maçlarımız oynanmaya başlayacak. Takvimi de ona nazaran yöneteceğiz. 2’nci ve 3’üncü Lig kadrolarının konseyleriyle da salı günü toplantı yapacağız. 2’nci ve 3’üncü Lig kadrolarıyla ilgili kararımızı da salı günü toplantıdan sonra kamuoyuyla paylaşacağız” dedi.

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu