HaberlerSpor

Gana’da Ada Foah sokaklarından Premier Lig’in tepesine: Christian Atsu

Kahramanmaraş merkezli sarsıntılar sonucunda 10 kentimiz büyük ziyan gördü. Hatay da zelzelede büyük yıkıma uğrayan yerlerden biri oldu.

Futbol topluluğunu da derinden etkileyen zelzelede Hatayspor’un dünyaca ünlü yıldızı Christian Atsu’nun da cenazesine ulaşıldı. Premier Lig’de Chelsea, Everton ve Newcastle United üzere kadrolarda forma giyen Atsu’nun hayat hikayesiyse okuyanları etkleyen çeşitten.

ÇAMURDAN BİR YATAKTA UYURDU

Atsu’nun hayat seyahati Gana’nın Güneydoğu kıyısında, Volta Irmağı’nın Atlantik Okyanusu ile birleştiği yerde bir kasaba olan Ada Foah’ta başladı. Profesyonel futbol dünyasının parlak ışıklarına ulaşmak için çok çabalaması gerekecekti.

Atsu, çocukken çamurdan yapılmış bir yatakta uyuyordu. Babasını sıhhat hizmetlerinin kâfi olmaması sebebiyle asla öğrenemediği bir hastalıktan ötürü kaybetti.

ADA FOAH SOKAKLARINDA KEŞFEDİLDİ

Ada Foah sokaklarında futbol topunun peşinde koşan Atsu’yu Feyenoord’un Afrika akademilerinin yetenek avcıları keşfetti. Atsu çocuk yaşta ailesinden ayrılmak üzere inanılmaz derecede güç bir karar verdi. 

Atsu akademiye başladıktan birkaç ay sonra babasını kaybetti. Akademiye giderkenki görüşmeleri babasıyla olan görüşmesi olmuştu.

PORTO ONA ÜÇ GÜNLÜK TALİH VERDİ

Akademide geçen günlerinin akabinde Portekiz devi Porto’nun dikkatini çekti. Deneme idmanlarına çıktı. Portekiz grubu ona üç günlük talih tanıdı. Yeteneklerini göstermek için yalnızca üç günü vardı.

Bu üç günlük süreçte Porto antrenörlerini etkilemeyi başardı. Altı aylık bir mukavele yapıldı.

ESSIEN VE DORGBA’YA HAYRANDI

Premier Lig’i sallayan Afrikalı yıldızlara hayrandı. Bilhassa Michael Essien ve Didier Drogba’ya büyük bir hürmet duyuyor ve onları kendisine idol olarak görüyordu.

Porto’dan sonra sırasıyla, Chelsea, Everton, Bourbemouth, Malaga, Al-Raed ve Hatayspor formaları giydi.

ÇOCUKLAR İÇİN HAYIR ELÇİSİ OLDU

İngiltere’de bulunan Arms Around the Child isimli, dezavantajlı çocuklar için kurulan hayır kuruluşunun elçisi oldu ve İngiltere’den ayrılmasına karşın çalışmalarına devam etti.

HAPİSTEKİ GANALILARI KURTARDI

Ülkesi Gana’da yiyecek çaldığı için cezaevine gönderilen insanları kurtarmak için devreye girdi.

Tutuklu bulunan bu şahıslar için binlerce pound kefalet ödeyerek onların tekrar özgürlüklerine kavuşmalarını sağladı.

KİŞİSEL YAŞANTISI

Volta ırmağı kıyısındaki Ada Foah’ta büyüyen Atsu’nun 10 kardeşi vardı. Müellif Marie-Claire Rupio ile evli olan Ganalı yıldızın iki oğlu ve bir de kızı var.

BİLETİNİ İPTAL ETMİŞ

Süper Lig’de 5 Şubat günü Hatayspor alanında Kasımpaşa’yı konuk etti. 0-0 devam eden müsabakayı mesken sahibi grup 90+7. dakikada Christian Atsu’nun attığı golle 1-0 kazanmıştı.

Atsu ve kadrosu büyük sevinç yaşarken maçın akabinde 23:00’de Fransa’ya uçağı olan 31 yaşındaki oyuncu biletini iptal ederek daha sonra gitmeye karar vermişti.

Aynı gece sabaha karşı 04:17’de yaşanan zelzelede yaşadığı rezidans yıkıldı ve günler sonra cenazesine ulaşıldı. 

Gana’nın bir kenar mahallesinde büyüyen, Premier Lig’de tepeye çıkan ve son olarak yolu Türkiye’ye düşen Christian Atsu, bedenen Gana’ya lakin ruhen Türkiye’nin yüreğine gömüldü!

Burak Özdemir – Fanatik.com.tr

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu