Haberler

FIFA The Best finalistleri aşikâr oldu

2017 yılında verilmeye başlanan FIFA The Best mükafatları, 1991 yılında verilmeye başlanan FIFA Dünyada Yılın Futbolcusu ödülünün devamı niteliğinde.

ÖDÜL YAĞACAK

2022 yılının en uygunları belirli olacağı gecede birçok ödül verilecek. Mükafatlar şunlar;

-En Âlâ FIFA Erkek Oyuncusu
-En Güzel FIFA Bayan Oyuncusu
-En Âlâ FIFA Erkek Antrenörü
-En Güzel FIFA Bayan Antrenörü
-En Uygun FIFA Erkek Kalecisi
-En Yeterli FIFA Bayan Kalecisi
-FIFA Puskas Ödülü
-FIFA Fair Play Ödülü
-FIFA Taraftar Ödülü
-FIFA FIFPro Erkekler Dünya 11
-FIFA FIFPro Bayanlar Dünya 11

EN ÂLÂ ERKEK OYUNCU ÖDÜLÜNDE ADAYLAR MUHAKKAK OLDU

Yılın en düzgün oyuncusunun aşikâr olduğu ödülde Lionel Messi, Kylian Mbappe ve Karim Benzema isimleri odak noktası. 2022 Dünya Kupası’nda gösterdiği performansla Arjantin’in kupayı kazanmasında başrolde yer alan Lionel Messi en savlı isimken Paris’ten grup arkadaşı ve Dünya kupası ikincisi Kylian Mbappe en yakın takipçilerden. Dünya Kupası’nda da gol hükümdarı olan yıldız futbolcu en argümanlı ikinci aday. Öbür isim de Karim Benzema. Ballon d’Or’un son sahibi olan Fransız forvet Real Madrid’de gösterdiği performansla mükafatı kazanmıştı. Sakatlığından ötürü Dünya Kupası’nda yer alamayan oyuncu Messi ve Mbappe kadar savlı olmasa da dikkat çeken isimlerden.

FİNALE KALAN PUSKAS ADAYLARI

Adını Ferenc Puskas efsanesinden alan ödül, yıl içinde atılan en hoş golün sahibine veriliyor. Üç ismin finale kaldığı ödülde adaylar şunlar;

Richarlison / Brezilya – Sırbistan (24 Kasım 2022)

2022 Dünya Kupası’nda Sırbistan’a attığı fevkalade golle aday olan Richarlison finale kalan isimlerden.

Marcin Oleksy / Warta Poznan – Stal Rzeszow (6 Kasım 2022)

Warta Poznan forması giyen engelli futbolcu Marcin Oleksy, koltuk değnekleriyle attığı golle finale kalmaya hak kazandı ve başarılması sıkıntı bir olaya imza attı.

Dimitri Payet | Marsilya vs PAOK (7 Nisan 2022)

UEFA Konferans Ligi’nde ceza alanı dışından Paok’a attığı fevkalade golle aday olan Payet, finale kalan son isim.

YILIN TEKNİK ADAMLARI

Carlo Ancelotti, Pep Guardiola ve Lionel Scaloni isimlerinin finale kaldığı ödülde kazanan kim olacağı merak konusu. Dünya Kupası’nı kazanan Arjantin’in teknik yöneticisi olan Scaloni öne çıkan isimken Guardiola ve Ancelotti de kıymetli adaylar.

YILIN KALECİLERİ

Yassine Bounou, Thibaut Courtois ve Emiliano Martinez isimleri yılın kalecisi ödülünde finale kaldılar. Martinez Arjantin’e Dünya Kupası’nı getiren en değerli isimler ortasında olurken Bounou da Fas’ın tarihi yarı final muvaffakiyetinde isminden kelam ettirdi. Thibaut Courtois Belçika ile Dünya Kupası’nda istediğini bulamasa da Real Madrid’de gösterdiği performans ismini finale yazdırmaya yetti.

KADIN ADAYLAR

Kadın futbolunun da mükafatlar alacağı değerli gecede isimler.

EN DÜZGÜN BAYAN OYUNCULAR

-Beth Mead
-Alex Morgan
-Alexia Putellas

EN DÜZGÜN BAYAN TEKNİK DİREKTÖRLER

-Sonia Bompastor
-Pia Sundhage
-Sarina Wiegman

EN YETERLİ BAYAN KALECİLER

-Ann-Katrin Berger
-Mary Earps
-Christiane Endler

YILIN TARAFTARI

Yılın taraftarına da ödül verilen gecede üç aday bulunuyor.

ilk aday olan Abdullah Alsulmi, Dünya Kupası’nda Suudi Arabistan’ı izlemek için 1600km yol yürüyerek Katar’a ulaştı. Yaklaşık 55 gününü çölde geçiren Arap taraftar futbol sevgisini tüm dünyaya gösterdi.

Arjantin’den dünyanın öbür ucu olan Katar’a gelen Arjantinli taraftarlar Messi’nin kupayı kazanmasına takviye oldular. Bilhassa her maçta sayı olarak öteki taraftarlara üstünlük kuran Güney Amerikalılar finalde yer buldular.

Son aday ise Japon taraftarlar oldu. Japonya Ulusal grubu üzere turnuaya iz bırakan Asyalı futbolseverler daha evvelki turnuvalarda olduğu üzere stadyumları temizleyerek insanların sempatisini kazandılar ve finale kaldılar.

Egemen Çidar

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu