Haberler

Barcelona ne kadar ceza alacak? Büyük tehlike ve UEFA ayrıntısı

Dünya futbol tarihinin gelmiş geçmiş en başarılı takımlarından biri olan Barcelona hakkında çıkan haberler spor gündemine bomba üzere düştü. Katalan devinin başı kederde.

ŞAMPİYONLUĞA YÜRÜYORDU

Tarihinde 4 Şampiyonlar Ligi, 1 Avrupa Şampiyon Kulüpler Şampiyonluğu, 3 FIFA Dünya Kulüpler Kupası, 5 UEFA Harika Kupası, 4 Kupa Galipleri Kupası, 26 La Liga, 31 Kral Kupası ve 14 İspanya Harika Kupası kazanan Katalan devi bu döneme da çok düzgün başladı. 22. hafta sonunda İspanya La Liga’da 59 puana ulaşan ve en yakın rakibi Real Madrid’e şimdiden 8 puan fark atan Barça emin adımlarla şampiyonluğa yürüyordu.

BÜYÜK TEHLİKE

Ligde dolu dizgin yoluna devam eden ve efsane futbolcusu Xavi idaresinde bu dönem ligde yalnızca 1 yenilgi alarak şampiyonluğun bu dönem en büyük adaylarından biri olan Barcelona çok önemli bir tehlikeyle karşı karşıya kaldı. Katalan temsilcisinin, Hakem Heyeti’nde lider yardımcılığı yapan Negreira’nın sahibi olduğu şirkete ödeme yaptığı ortaya çıktı.

İŞLER AKSİNE DÖNEBİLİR

Barça’nın, Negreira’nın şirketine sebebi bilinmeyen bir nedenden tam 1.4 milyon Euro ödeme yaptığı öğrenildi. Şayet Barcelona’nın, Negreira’nın şirketine para ödediği katılaşırsa tarihin en büyük cezalarından birine çarptırılacağı kaydedildi.

SPOR KAMUOYUNDA SORU İŞARETLERİ

Katalan devinin, küme düşürülmesi ve 5 yıl liglerden men edilme ihtimali bulunuyor. Futbol dünyası da bu sürecin nasıl ilerleyeceğini merak ediyordu. Katalan devi hakkında çıkan haberleri Fanatik.com.tr olarak araştırdık. Barcelona ceza alacak mı? Hukuk kuralları bu mevzuda ne diyor? Küme düşme cezası gelecek mi? sorularına karşılık almak için alanında uzmanlaşmış olan Spor Hukukçusu Avukat Fatih Şaşıoğlu’na sorduk.

İşte dünya devinin nasıl bir ceza alabileceğine ait soruların cevapları:

‘DENETLEMEDE ORTAYA ÇIKIYOR’

Barcelona’nın önemli bir ceza alabileceği konuşuluyor. Bu mevzuyu kısaca özetleyebilir misiniz?

Olayın baş aktörlerinden biri olan Maria Enriquez Negreira, İspanya Futbol Federasyonu Hakem Teknik Heyeti’nin 1994-2018 yılları ortasında Lider Yardımcılığı misyonunu üstlenmiş bir isim. Negreira’nın tek sahibi olduğu DASNIL 95 isimli şirket, mali denetlemeye giriyor. Denetleme esnasında, 2016-2018 yılları ortasında Barcelona tarafından şirkete 1.4 Milyon Euro ödeme yapıldığı tespit ediliyor. Bu durum savcılığa bildiriliyor ve soruşturmada söz veren Negreira, yapılan ödemeyi kabul ediyor lakin ödemenin danışmanlık hizmetine karşılık yapıldığını, misyonu boyunca her vakit tarafsız davrandığını ve rastgele bir kulübün lehine olacak halde ayrıcalık tanımadığını belirtiyor.

KÜME DÜŞME VE 5 YIL MEN CEZASI

Barcelona Lideri Joan Laporta, Negreira’nın şirketine yapılan ödemenin teknik takviye ve danışmanlık hizmeti için yapıldığını, tüm süreçlerin fatura ve evraklar ile kayıtlı olduğunu, almış oldukları hizmetin görüntü kaydı üzere içeriklerle dolu olduğunu, bu konuyla ilgili ayrıntılı açıklamanın ilerleyen süreçte yapılacağını belirtiyor. Laporta’nın bu açıklamalarına karşın kamuoyunda Barcelona’nın hakem belirlemelerinde ve hakemler üzerinde tesir yaratmak için bu türlü bir teşebbüste bulunduğu tarafında görüşler bulunmaktadır. Negreira’nın uzun yıllar boyunca Lider Yardımcılığı yaptığı İspanya Futbol Federasyonu Hakem Teknik Şurası’nın İspanya 1. ve 2. Liglerinde hakemler konusunda en üst karar organı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

ZAMAN AŞIMI DETAYI

Katalan devinin, küme düşürülmesi ve 5 yıl liglerden men edilme ihtimali bulunduğundan bahsettiniz. Futbol dünyası da bu sürecin nasıl ilerleyeceğini merak ediyor. Sizce kulübü ilerleyen periyotta bekleyen tehlikeler nedir?

İspanya Futbol Federasyonu ve La Liga’nın yasal düzenlemelerine nazaran kural ihlalleri 3 düzeyde kıymetlendirilmektedir: Çok önemli, önemli ve kıymetsiz. Kural İhlallerine ait zamanaşımı mühletleri de bu ihlal düzeylerine nazaran belirlenmektedir. İspanya Futbol Federasyonu Disiplin Talimatı ve La Liga Ana Sözleşmesi’nde rastgele bir kural dışı yol ile karşılaşmanın sonucunu etkileyecek aksiyonlarda bulunmak, çok önemli kural ihlali olarak kabul edilmektedir.

‘2018 YILINDA ÖDEME YAPMIŞTIR’

Barcelona tarafından Negreira’nın şirketine ödeme yapılmış olması, Barcelona’nın hakem atamalarını ve hakemleri etkileyerek karşılaşmaların sonucunu etkileme eforu içinde olduğu kuşkusunu doğurmaktadır. Bu durum, çok önemli kural ihlali olarak değerlendirilebilecektir. Fakat, İspanya Futbol Federasyonu Disiplin Talimatının 9. hususu ve La Liga Ana Sözleşmesi’nin 75. unsuruna nazaran çok önemli kural ihlali, ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren 3 yıl geçmekle vakit aşımına uğramaktadır. Barcelona, Negreira’nın şirketine son olarak 2018 yılında ödeme yapmıştır. Bu da, mümkün bir ihlalin üzerinden 3 yılın geçmesi ve hususun zamanaşımına uğradığı manasını taşımaktadır.

‘SORUŞTURMA AÇILMAYACAK’

Nitekim La Liga Lideri Javier Tebas, La Liga resmi hesabından yapmış olduğu açıklamada vakit aşımı nedeniyle rastgele bir soruşturma açılamayacağını beyan etmiştir. Münasebetiyle rastgele bir kural ihlali yapılmış olsa dahi La Liga İdaresi tarafından Barcelona hakkında rastgele bir soruşturma açılmayacaktır. Bu nedenle Barcelona’nın ligden düşürülmesi ve makul bir müddet liglerden men edilmesi ihtimali bulunmamaktadır. Savcılık soruşturması devam etmektedir lakin burada bir ihlal tespit edilse dahi sadece ilgili Barcelona’lı yöneticilerinin bundan etkileneceği kanaatindeyim.

UEFA’NIN KANAATİ

Sizce cezanın boyutu ne olur? Milletlerarası turnuvaları tekiler mi? (Şampiyonlar Ligi vs.)

UEFA Şampiyonlar Ligi, Avrupa Ligi ve Avrupa Konferans Ligi Statülerinin 4. unsurunda kulüplerin turnuvaya katılmak için uymak zorunda olduğu kriterler belirtilmiştir. Unsurun 2. fıkrasına nazaran UEFA, bir kulübün ulusal ya da memleketler arası seviyede bir karşılaşmanın sonucunu etkilemek ve belirlemek için kural dışı hareketler gerçekleştirdiği kanaatine varırsa kulübü turnuvadan men edecektir. Bu men kararı, bir dönem için geçerlidir. UEFA, bu kararı alırken ulusal ve memleketler arası yargı makamları kararına dayanabilecekse de bu kararla bağlı değildir.

1 YIL MEN GÜNDEMDE

Konu ile ilgili UEFA tarafından yapılmış bir açıklama ya da soruşturma başlatıldığına dair bir bilgi şimdi bulunmuyor. Lakin UEFA’nın argümanları ciddiye alıp bir soruşturma başlatacağını düşünüyorum. UEFA, La Liga’nın rastgele bir soruşturma başlatmaması kararından etkilenmeyecektir. Tekrar İspanyol Savcılık Makamının soruşturması da UEFA kararını etkilemeyecektir. UEFA, Barcelona’nın aksiyonlarının karşılaşma sonucunu etkilemeye yönelik olduğu kanaatine varırsa Barcelona’yı 1 yıl müddet ile UEFA karşılaşmalarından men edebilecektir.

Mehmet Caner Kolağasıgil / FANATİK ÖZEL

Kaynak: Fanatik

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu