Faydalı Bilgiler

Futbolda Kale Vuruşu Nedir?

Futbolda kale vuruşu nedir: Futbolda kale vuruşu kaleci tarafından yapılmasının yanı sıra bunu zaman bir defans oyuncusu da gerçekleştirmektedir. Değişik durumların ortaya çıkmasının sonrasında tamamlanması esastır.

Kale Vuruşu Yöntemleri Nelerdir?

Futbolda kale vuruşu nedir: Tam anlamıyla oyunu başlatma demektir. Bunun bir diğer adı ise aut atışıdır. Eğer bu şekilde bir vuruş yapıldığı zaman top karşı takımın kale çizgisini geçer ve filelerle buluşursa gol geçerli kabul edilmektedir. Bunun için tanımlanmış olan yöntemler şöyledir;

  • Altıpas içinde bir nokta üzerinden kullanılması esastır. Bu noktada tanımlanmış olan bir bölgenin bulunmadığını hemen ifade edelim.
  • Rakibin oyuncuları ise buna göre atış öncesinde hiçbir şekilde ceza sahasının içerisine giremezler. Bu kural açık ve net olmasıyla öne çıkar.
  • Atışı yapacak olan kişinin, yeniden topa temas etmesi gibi bir durum söz konusu değildir.
  • Topun ceza sahasını terk etmesiyle beraber artık bunun oyun içinde sayılmış olduğunu da unutmamak lazım.

Aut Vuruşu Sırasında Nelere Dikkat Edilir?

Aut Vuruşu sırasında dikkat edilmesi gerekenler söz konusudur. Topun oyuna girmesinin ardından bu atışı yapmış olan kişi, elleri haricinde bir temasta bulunması halinde, endirekt olarak tanımlanmış serbest vuruşun kullanılması esastır. Hakem zaman geçirmeden bu yönde bir karar verecektir. Günümüzde kale atışının yapılması sırasında bunu gerçekleştirecek olan kişilerin kim olacağı hem kaleci hem de bunun haricinde kalmış olan oyuncular olarak tanımlanmıştır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu