Faydalı Bilgiler

Futbolda Gol Pasına Ne Ad Verilir

Futbolda gol pasına ne ad verilir: Futbolda gol pasına asist adı verilmektedir. Maç sırasında gollük olarak atılan bu pasın sonrasında ilgili oyuncu bunu gole çevirdiği zaman asist de gerçekleşmiş olacaktır.

Futbolda Gol Pası Nedir?

Futbolda gol pası oldukça önemlidir. Asist olarak tanımlanmıştır. Herhangi bir oyuncu tarafından verilmesi sonrasında, topla buluşan kişinin bunu kale çizgisini geçecek şekilde yapacağı bir vuruşla gole çevirmesi gol demektir. Asistleri bazen kaleciler de verebilmektedir. Özellikle çok uzun bir şekilde kullanılan degaj sonrasında gol olabilmektedir. Bunun birçok örneği mevcuttur.

Futbolda Gol Pası Nasıl Verilir?

Futbolda gol pasına ne ad verilir: Gol pası farklı şekillerde verilir ve bunun örnekleri ise şöyledir;

  • Ayakla asist yapmak çok daha sık bir biçimde görülür. Buna göre gol pası verecek olan kişi, ileri uçta görev alan oyuncunun en doğru zamanını kollar. Bunun ardından pası verir. Topla buluşan kişi bunu gole çevirdiği zaman işte buna asist adı verilmektedir.
  • Kafa vuruşu ile asist yapmak da mümkündür.
  • Bunun yanı sıra sahalarda zaman zaman görmüş olduğumuz kalecinin asist yapması çok ilginçtir. Uzun bir vuruş sonrasında gerçekleşmektedir.

Futbolda Gol Pası Sonucu Ne Olur?

Gol pası sonrasında vuruşun doğru bir biçimde yapılmasıyla gol gerçekleşmiş olacaktır. Gol pasına asist denilmektedir. Asist kavramının tam olarak anlamı, golle sonuçlanmış olan pas demektir ve her yerde bu aynıdır.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu