Faydalı Bilgiler

Futbolda Gol Atan Kişiye Ne Denir

Futbolda gol atan kişiye ne denir: Futbolda gol atan kişi için tanımlanmış olan çok özel bir kavram yoktur. Golü kaydeden kişi olarak genellikle anılmaktadır. Bunun yanı sıra çok fazla gol atılması halinde daha değişik kelimelerin kullanılmış olduğunu hemen ifade etmek lazım.

Futbolda Gol Atana Ne Denir?

Futbolda gol atan kişiye ne denir: Bir kişi gol attığı zaman ona golün sahibi veya golü kaydetmiş olan oyuncu denilmektedir. Ancak bunun sayısı fazla olursa genellikle golcü kavramı kullanılır. Aynı maç içinde 3 gol atılması ise hat trick kavramının ortaya çıkmasını sağlamıştır. Ligin bitiminde en fazla golü kaydetmiş olan kişiye ise gol kralı denilmektedir. Golcüler genellikle forvet oyuncularıdır. Bunun yanı sıra 7 numara, 10 numara giyen ve forvet bölgesinde görev yapmayan isimlerin de gol kralı olabildiğini görmekteyiz.

Gol Nedir?

Gol, topun ağlarla buluşması ve kale çizgisinin başarılı bir biçimde geçmesidir. Bunun farklı birden çok türü söz konusudur;

  • Gol denildiği zaman birçok kişinin aklına hemen şut çekmek gelmektedir. Gollerin büyük bir kısmı bu şekilde olur.
  • Bunun yanı sıra gol her daim penaltı atışı ile de olabilmektedir.
  • Frikik kullanmak ve bunun sonrasında topu rakip ağlarla buluşturmak gibi bir türü de mevcuttur.

Aynı zamanda kaleden kaleye de gol atılabilir. Bunu yapan birçok kalecinin bulunmuş olduğunu günümüz futboluna baktığımızda görüyoruz.

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu