Faydalı Bilgiler

Futbolda Endirekt Serbest Vuruş Ne Demek

Futbolda endirektserbest vuruş ne demek: Futbolda serbest vuruş, bir oyuncunun faul sonrasında yapmış olduğu vuruş olarak tanımlanır. Bunun endirekt serbest kavramı ile ifade edilmesinin temel nedeni ise çift vuruş özelliği taşımasıdır.

Endirekt Serbest Vuruş Ne Zaman Kullanılır?

Futbolda serbest vuruş ne demek: Futbolda endirekt serbest vuruş, birden fazla olacak şekilde yapılan hamleyi ifade edebilmek için kullanılır. Burada önemli olan şey ise endirekt olmasıdır. Yani tek bir kere yapılacak olan vuruş hiçbir zaman kabul edilmez. Buna birkaç örnek vermek gerekirse, topa bir oyuncunun dokunması, diğer futbolcunun ardından bunu şut şeklinde tamamlanması mümkündür. Serbest vuruşta zaten hakemin bir eli her zaman havadadır. Bu da ilgili hamlenin çift vuruş olduğunu net bir biçimde ortaya koymaktadır.

Endirekt Serbest Vuruş Neden Olur?

Futbolda serbest vuruş nedenleri şöyledir;

  • Topun elle kontrol edilmesi ve bunun 6 saniye içinde bırakılmaması ilk gerekçelerden birisi olarak dikkat çeker.
  • Son derece tehlikeli bir biçimde oynamak da bunun gerekçeleri arasında öne çıkar.
  • Bunun yanı sıra rakip takım oyuncusunun ilerlemesini engellemek daha farklı bir sebep olarak karşımıza çıkar.

Tüm bunların olması halinde hakem ilgili duruma hükmetmektedir. Endirekt olmasından dolayı bunun direkt bir biçimde rakip takımın kalesine yapılacak olan vuruşla tamamlanması esastır. Zaten böyle bir durumda gol bile olsa, oyun kuralları gereği bu gol kesinlikle geçersiz kabul edilir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu