Faydalı Bilgiler

Futbolda Degaj Ne Demek

Futbolda degaj ne demek: Futbolda degaj anlamı en çok merak edilen kavramların başında gelmektedir. Bu özel bir hareket olarak dikkat çeker. Aynı zamanda sadece kaleci tarafından yapılmaktadır. Oyuncuların diğerleri tarafından gerçekleştirilmez.

Degaj Ne Anlama Gelir?

Futbolda degaj ne demek: Futbolda degaj bir kalecinin, rakip ceza sahasına topu yollayabilmek için gerçekleştirdiği vuruştur ve özellikleri şöyledir;

  • Normalde degaj bir vuruş tekniği olarak dikkat çeker.
  • Bunu yapabilmek adına kaleci ilk etapta topu eline almaktadır.
  • Hemen ardından ise bunu havaya eliyle atar.
  • Bir ayağı ile göndermektedir.
  • Böylelikle vuruş tamamlanmış olur.

Burada en çok dikkat çeken ve merak edilen konu ise degaj ile kale vuruşunun karıştırılmasıdır. Kale vuruşu çok farklı şekillerde yapılırken, degaj her zaman aynı stilde tamamlanmak zorundadır.

Yüksek Degaj Nedir?

Futbolda degaj birden çok şekilde yapılır. Bunlardan birisi yüksek adıyla bilinmektedir. Özellikle vuruş gücü çok yüksek olan kalecilerin buna sık bir biçimde başvurmuş olduğunu görmekteyiz. Buna göre top oldukça yüksekten atılır. Genellikle temel amaç topun rakip ceza sahasına ya da buraya en yakın olan bölgeye gönderilmesidir. Zaman zaman bunun sonrasında tehlike yaratılması söz konusudur.

Degaj Spor Ne Demek?

Degaj sadece futbol oyununa özgü bir kavram olarak dikkat çekmektedir. Daha değişik spor dallarında bunun bir örneği yoktur. Özellikle havaya atılmış olan topun ayakla oyuna sokulması gibi çok basit bir tanımı mevcuttur.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu