Faydalı Bilgiler

Futbolda Çalım Ne Demek

Futbolda çalım ne demek: Futbol basit bir oyun olmasına rağmen bu spor dalı içerisinde birden çok hareket ve kavram mevcuttur. Çalım da bunlardan birisidir. Tam olarak ne anlama geldiğini merak edenlerin yapması gereken yazımıza bakmalarıdır.

Çalım Atmak Ne Demek?

Futbolda çalım ne demek: Futbolda çalım, bir oyuncuyu topla beraber geçmek demektir. Pas atacak durumda olmayan oyuncuların tercih ettiği bir yöntemdir. Bunun yanı sıra pas vermek yerine bunu tercih eden kişilerin de bulunduğunu görmekteyiz. Temel amaç ise oyuncunun geçilmesi, geride bırakılması, ondan hızlı şekilde ve topla beraber devam edilmesidir.

Futbolda Çalım Teknikleri Neler?

Futbolda çalım teknikleri şöyledir;

  • Oyuncuları ismi ile anılmış olan çalımlardan birisi gökkuşağı olarak karşımıza çıkar. Top futbolcunun yapmış olduğu hareket ile havalanır ve rakibinin üstünden geçerek yere düşer. Bunu gerçekleştiren kişi aynı anda hareket ederek oyuncuya çalım atmış olacaktır.
  • Zidane çalımı bir diğer literatüre girmiş teknik demektir.
  • Step over adı ile bilinen Ronaldo çalımını izlemek oldukça keyiflidir.
  • Tüm bunlara ek olarak Cruyff dönüşü sayesinde rakip oyuncuların çok hızlı bir biçimde ekarte edilmesi mümkündür.
  • Hokus pokus çalımı ise bir anda olur ve rakip bunun karşısında çaresiz kalır.

Futbolda Çalım Ne İşe Yarar?

Futbolda çalım her zaman rakibin geride bırakılması demektir. Bundan dolayı futbol oynayan ve özellikle kanatlarda, forvette görev alan kişilerin bunu gerçekleştirmesi avantaj sağlar.

 

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu