Faydalı Bilgiler

Futbolda 5 Numara Ne Yapar?

Futbolda 5 numara ne yapar: Futbolda 5 numara genellikle stoper oyuncularının giymiş olduğu bir numara olarak dikkat çeker. Bunun yanı sıra çok sık olmasa bile bazı orta saha oyuncularının da bu numarayı giymiş olduğunu hemen eklemek lazım.

Futbolda 5 Numara Nedir?

Futbolda 5 numara ne yapar: Futbolda 5 numara, özellikle defans hattı için büyük bir önem arz eder. Bir futbol maçı sırasında kalecinin hemen önünde yer alan ve stoper olarak bilinen kişilerin büyük bir kısmı bu forma numarasını giymektedir. Yani bir nevi defansın bel kemiği olarak dikkat çeker. Zaman zaman ise orta sahaya dönük olarak oynayan oyuncular da bu numara ile maça çıkar.

Futbolda 5 Numara Görevleri Nelerdir?

Futbolda 5 numara görevleri en çok merak edilen konuların başında gelir ve bunlar şöyledir;

  • Orta sahanın orta kısmında yer alan oyuncuların en önemli görevlerinden birisi pas akışının hiçbir zaman aksamadan ve sorunsuz bir biçimde sağlanması demektir.
  • Bunun yanı sıra 5 numara genellikle stoper olmasından dolayı rakip takımın yapmış olduğu atakların önüne geçmektedir.
  • Topun kaleciden alınması, hemen ardından ise bunun ileri uç ya da orta saha elemanlarına taşınması bu pozisyonun dikkat çekici olan görevleri içinde bulunur.

Dünya üzerinde en klasik 5 numaralardan birisi zamanında Manchester United takımında oynamış ve katkı sağlamış olan Ferdinand olarak bilinmektedir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu