Faydalı Bilgiler

Futbolda 3 Puan Sistemine Ne Zaman Geçildi

Futbolda 3 puan sistemine ne zaman geçildi: Futbolda 3 puan sistemine dünya üzerinde ilk defa 1981 senesinde geçilmiştir. İlgili yılı takip eden süreç içerisinde diğer birçok lig de bunu kabul etmiştir. Süper ligde de bu sistem uygulanır.

3 Puanlı Sisteme Ne Zaman Geçildi Süper Lig

Futbolda 3 puan sistemine ne zaman geçildi: Futbolda 3 puan sistemine Türkiye’de ilk kez 1987 yılında geçilmiştir. Aynı yıl Hong Kong da bunu kabul etmiştir. Daha önceden yapılmış olan uygulamaya baktığımız zaman galip gelen takımların 2 puana sahip olması öne çıkmaktaydı. Fakat sonradan bu noktada bir değişikliğe gidilmiştir. 1981 senesinde bunu teklif etmiş olan kişi Jimmy Hill’dir. Kısa sürede büyük bir ilgi görmüştür. İngiltere’de uygulanmıştır. Türkiye bunu 1987 senesinde kabul etmiştir.

Futbolda Beraberlik Kaç Puan

Futbolda 3 puan sistem çerçevesinde berabere kalmış olan takımlara 1 puan verilmektedir. Bu noktada gerek ülkemizde gerekse dünyanın geri kalan tüm yerlerinde uygulama hususunda hiçbir farklılığın bulunmamış olduğunu hatırlatmak lazım.

Futbolda Yenilen Takım Kaç Puan Alır

Yenilen takımın puan alması söz konusu değildir. Bu tip bir uygulama futbol maçlarında yoktur. Hem Türkiye hem de Avrupa ve diğer kıtalarda buna yer verilmez. Yenilen ekibin puan kazanması basketbol oyununa özgüdür. Bunun nedeni de basketbol maçlarında beraberlik gibi bir opsiyonun hiçbir şekilde bulunmamış olmasıdır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu